superheroes

W piątek mieliśmy pierwszy Dzień Edukacji Bezpieczeństwa Narodowego. Nie wiem, jak mogłem przegapić narodziny tej nowej świeckiej tradycji, ale mam nadzieję, że się zdążę dzisiaj poprawić.

Nowe święto dało okazję do szeregu działań uświadamiających obywateli ChRL o obowiązku stania na straży tajemnicy państwowej.

Do tak potrzebnej przecież akcji włączyło się także Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i przygotowało serię animacji (tylko dla ludzi o mocnych nerwach) dystrybuowanych online, które korzystają z wielu popkulturowych motywów nie tylko z popularnych w ChRL zachodnich filmów.

W dziwacznym świecie chińskiej propagandy łączą się postacie Johna Englisha (Jaś Fasola) z Jamesem Bondem czy Batmanem i innymi superbohaterami aby wyjaśnić widzom w prosty sposób zapisy Ustawy Kontrwywiadowczej oraz Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym.

Z filmików możemy się na przykład dowiedzieć, że obcymi (zachodnimi) szpiegami są nie tylko agenci tajnych służb jak CIA i FBI (SIC!) czy też superbohaterowie (SIC!), jak „Supermen, Batman, Iron Man i Kapitan Ameryka” dlatego trzeba być czujnym i zwracać uwagę, na każdego w otoczeniu, kto może być szpiegiem. Szpieg nie będzie wyglądał, tak jak go przedstawiają filmy.

W innym filmie to nie super bohaterowie (na obrazku płaczą, ponieważ nie mają co robić), ale zwykli obywatel, którzy będą zwracać uwagę na zachowania szkodzące bezpieczeństwu narodowemu, stoją na straży ojczyzny.

„Jeśli odkryjesz elementy pracujące by podkopać narodowe bezpieczeństwo, zawiadom natychmiast odpowiednie władze i dostarcz dowody.” A szybko powiadomione służby wsadzają delikwenta za kratki.

We wszystkich filmikach (do tej pory opublikowano pięć) żart miesza się z poważnymi ostrzeżeniami tak bardzo, że już trudno zrozumieć, co w zamyśle autorów miało być śmieszne, a co powagą.

Strzelające parasole i komentarz, który jednym tchem mówi, iż szpiegowskie narzędzia są wciąż rozwijane, ale „nasze prawo bezpieczeństwa narodowego od dwudziestu lat pozostaje niezmienne”. Zaraz dodaje jednak, iż obecnie „zainstalowano w nim poprawki, przebadano na błędy i przeprowadzono rygorystyczne testy” i teraz zaktualizowane prawo „w końcu trafiło do sklepu z aplikacjami”. Wszystko jakby ustawa była nową aplikacją na smart fona.

Zresztą, może i jest. Kto wie, co Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego instaluje w telefonach trafiających do sprzedaży w ChRL (czy także tych na eksport)?

Nie tylko superbohaterowie trafili do filmików, ale też sceny bitew z popularnej już od lat w ChRL gry online World of Warcraft, a nawet Adolf Hitler –  ale on jako „chłopiec do bicia” dla muskularnego ramienia sprawiedliwości ludowej.

To, na co zwraca uwagę wielu komentatorów, to fakt, iż same filmik, jak i przepisy, które mają promować, nie precyzują najważniejszych pojęć. Nie dowiemy się z nich czym właściwie jest „szpiegostwo” czy „bezpieczeństwo narodowe”. Wszystko jest jak „wola narodu, stojąca ponad prawem”. Nie wiadomo, czym jest, więc jest tym, co powiedzą rządzący.

To oczywiście świadomy zabieg, w ten sposób każde działanie nieznajdujące akceptacji władzy może być uznane za „aktywność kryminalną szkodliwą dla bezpieczeństwa narodowego”.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] wpisuje się w szerszą kampanię tworzenia paranoi i zagrożenia. Celem jest zwarcie szeregów w obliczu niepokojów społecznych […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.