Fumio Kishida i Wang Yi (Jason Lee/Pool Photo via AP)

W sobotę spotkali się w Pekinie ministrowie sprawa zagranicznych Japonii i ChRL, Fumio Kishida i Wang Yi. Spotkanie trwało grubo ponad trzy godziny i przekroczyło zaplanowany czas.

Nie wydaje się jednak by dwie strony zbliżyły swoje stanowiska. Jest to zwłaszcza widoczne w liście żądań przedstawionych przez Wang, które stanowią warunek Pekinu dla polepszenia stosunków. Wang miał powiedzieć Kishidzie, że nie ma mowy o „dwuznacznościach lub wahaniach” w spełnieniu oczekiwań Pekinu.

ChRL wymaga by Japonia przyjęła w pełni jej stanowisko w takich spraw jak interpretacja wydarzeń historycznych, walka o wpływy w Azji Wschodniej czy relacje z Tajwanem. Generalnie Pekin przedstawia wizytę Kishidy jako próbę Tokio ułagodzenia i przeproszenia Chin (tutaj Pekin oczywiście utożsamia siebie z całymi Chinami). Pogorszenie stosunków zdaniem Wang nastąpiło z „powodów najlepiej znanych Japonii”, mimo to ChRL pragnie „zdrowych i stabilnych relacji”, ale to Japonia musi „zamienić słowa w czyny”.

Pekin oczekuje także, że Japonia „przestanie rozsiewać lub powtarzać wszelkiego rodzaju [oskarżenia] o chińskim zagrożeniu lub teorie o gospodarczej recesji” oraz wykaże się „bardziej pozytywnym podejściem w stosunku do wzrostu Chin”.

To była pierwsza od czterech lat wizyta japońskiego ministra spraw zagranicznych w ChRL, od kiedy rząd japoński znacjonalizował (wykupił) wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Tokio stara się, a przynajmniej próbuje robić takie wrażenie, iż pragnie poprawić (to raczej niemożliwe) lub chociaż ustabilizować wzajemne relacje. Na poziomie gospodarczym obydwa kraje są wciąż od siebie uzależnione, ale politycznie są w stanie silnej rywalizacji.

Warunki stawiane przez Pekin są oczywiście niemożliwe do przyjęcia przez Tokio i zostały też w taki sposób sformułowane. To dyplomatyczny odpowiednik „czarnej polewki”. Można przypuszczać, że Japończycy spodziewali się takiego obrotu spraw. Celem jest chyba pokazanie, że ich wyciągnięta do zgody dłoń spotyka się z odtrąceniem i niedorzecznymi żądaniami. Efektem jest pokazanie ChRL jako nieodpowiedzialnego i agresywnego członka społeczności międzynarodowej.

Trudniej za to powiedzieć dlaczego Pekin przyjmuje taką rolę. Może uważa, że już tyle znaczy na scenie globalnej, że nie musi się przejmować opinią innych. Możliwe też, że stosuje jedną z taktyk Sun Bin, tzw. zagrywkę pustym miastem*

Jeśli jesteś na słabej pozycji, uwydatnij swoje słabe strony, niechaj niepewność panująca w szeregach wroga jeszcze się wzmoże. Kiedy mocny spotyka się z bezsilnym, niech się dziwuje a dziwuje.

Raz na wozie raz pod wozem, na wojnie nic nie trwa wiecznie. Od czasów Zhuge Lianga nie brakowały takich, co będąc na straconej pozycji, nie kryli przed wrogiem swego fatalnego położenia.

Kiedy Tybetańczycy najechali Guazhou, chiński generał Wang Junhuan zginął, a mieszkańców miasteczka Hexi opanowała trwoga. Wtedy to Zhang Shougui został mianowany gubernatorem Guazhou i od razu rozkazał naprawić mury obronne. Jeszcze nie wsypano ziemi między palisady, kiedy zjawił się wróg, zastając obrońców nieprzygotowanych. Mieszkańcy pobledli ze strachu i duch walki ich opuścił.

– Skoro wróg dysponuje większą armią – rzekł wtedy Zhang Zhouhuan – a na dodatek nasze wojska są osłabione, na nic się zdadzą nam kamienie i strzały, trzeba go wziąć sposobem.

Wszedł więc na palisadę i rozdał żołnierzom wódkę, by się upili. Wróg widząc jak strażnicy się bawią, pomyślał, że miasto jest dobrze przygotowane, nie śmiał więc atakować.

* Tłumaczenie Jarek Zawadzki.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Równocześnie sugeruje się, że sceptycy to elementy niepatriotyczne, a za plotkami mają stać „wrogie” siły. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.