detetion

Zawsze fascynowało mnie to, jak polityka miesza się oraz wpływa na kulturę masową i vice-versa. Dlatego, choć sam nie jestem graczem, to zainteresował mnie projekt gry z Tajwanu osadzonej w realiach stanu wyjątkowego na wyspie lat sześćdziesiątych.

Stan wyjątkowy na Tajwanie trwał w latach 1947-1987 w ramach ustawy o „Tymczasowych postanowieniach obowiązujących w czasie komunistycznej rebelii” (動員戡亂時期臨時條款).

Oczywiście, tak długi czas obowiązywania stanu wyjątkowego spowodował, że można wyróżnić w nim okresy mniej lub bardziej brutalnego działania reżimu. Bez wątpienia najmroczniejszy okres to lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. Dla wielu, którzy wtedy dorastali stan wyjątkowy stał się doświadczeniem rzutującym na całe życie.

Nie tylko ograniczono podstawowe wolności, jak wolność wypowiedzi czy zgromadzeń, czy bombardowano populację, zwłaszcza szkoły, nachalną propagandą, ale ludzie po prostu znikali. Szczęściarze odnajdywali się w więzieniu, ale inni skończyli jako karma dla rekinów.

Detetion to gra wideo, która ma pozwolić graczom wejść w tamten świat i poczuć emocje towarzyszące wtedy ludziom. To gra horror osadzona w realiach szkoły średniej na Tajwanie w latach sześćdziesiątych. Nauczyciele szczują uczniów przeciwko sobie i próbują wyłapać osoby charakteryzujące się „komunistycznym zachowaniem”. Celem nie jest przedstawienie samego kontekstu politycznego, ale własnie próba pokazania codziennego życia w strachu.

Ciekawa też jest oprawa graficzna gry. Autorzy mówią o stylizowaniu na fotografię z epoki, ale mnie to bardziej przypomina filmy francuskiej nowej fali.

Nie ma zbyt wielu projektów pokazujących ówczesny Tajwan. Nie tylko gier, ale też filmów. Ciekawy wyjątek stanowi film Edwarda Yang z 1991 roku: 牯嶺街少年殺人事件 (Przypadek morderstwa chłopca na ulicy Guling) dystrybuowany poza Tajwanem pod angielskim tytułem A Brighter Summer Day.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] pisałem o pograniczu kultury masowej i polityki na Tajwanie. Dzisiaj kontynuacja, ale z drugiej strony Cieśniny […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.