hk-democracy-protest

Zeszłoroczny marsz.

Dzisiaj dziewiętnasta rocznica przejęcia / odzyskania / powrotu Hong Kongu do Chin / ChRL.*

Jak co roku ruszył ulicami Hong Kongu marsz protestu, tzw. „marsz 1 lipca” (七一遊行). Organizatorzy spodziewają się około stu tysięcy uczestników (największy marsz w 2003 roku zgromadził pół miliona). W tym roku jednak przebiega on w cieniu podziałów wewnątrz opozycji.

Nowe pokolenie demokratycznej opozycji bagatelizuje wydarzenie jako „rytualne” i nie mające już większego znaczenia. Radykałowie zaplanowali zablokowanie „czarnego bloku” (black-bloc), jak jest nazywany w Hong Kongu budynek mieszczący biuro łącznikowe rządu w Pekinie.

Z tego, co widziałem w relacjach na żywo, to na czele marszu idzie jednak Lam Wing-kee, mimo że jeszcze wczoraj zapowiadał, że nie weźmie udziału w proteście ponieważ jest stale śledzony i grożono mu śmiercią.

Relacja Lam z porwania i aresztu na kontynencie zadziałała mobilizująco na opozycję i mieszkańców. Cała historia porwania księgarzy nie tylko postawiła pod znakiem zapytania zdolność lokalnych władz do ochrony obywateli na terenie Hong Kongu, ale przede wszystkim potwierdziła, że Pekin nie bardzo przejmuje się zobowiązaniami międzynarodowymi (wynikającymi z umowy z Wielką Brytanią o przekazaniu Hong Kongu). Nie mówiąc już o własnych przyrzeczeniach i koncepcji „jeden kraj, dwa systemy”.

Młodzi radykałowie planują po zakończeniu marszu „kryterium uliczne”.  Partia Narodowa Hong Kongu, Hong Kong Indigenous (本土民主前線) oraz Youngspiration (青年新政) określiły marsz „bezsensownym” – choć wzywa on do odejścia szefa egzekutywy Leung Chun-ying – i nawołują do rozpoczęcia po marszu blokady budynków rządowych, w tym znienawidzonego „czarnego bloku”, żądając niepodległości regionu Hong Kong.

Wieczór w Hong Kongu może być gorący i to nie tylko z powodu upałów.

* Większość ludzi nie widzi różnicy między tymi terminami, ale powiedzenie „przejęcie Hong Kongu przez ChRL” ma kompletnie inny wymiar niż „powrót Hong Kongu do Chin”, a jeszcze jest tyle pośrednich możliwości.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s