Trump

W czwartek pojawił się komunikat MZS w Pekinie dotyczący konwencji Republikanów. To rzadkość by rządzący kontynentalnymi Chinami komentowali politykę wewnętrzną innego państwa. Sami broniąc się przed „obcą interwencją wewnętrzne sprawy Chin” muszą być powściągliwi w wydawaniu opinii na temat polityki wewnętrznej innych państw.

Tym razem zrobiono jednak odstępstwo od reguły, ponieważ Donald Trump nie tylko nie raz atakował w czasie prawyborów ChRL, ale także w mowie akceptującej nominację mówił z nazwy o ChRL. Trzeba też pamiętać, że oficjalna platforma wyborcza Republikanów jest bardzo ostra w punktach poświęconych ChRL.

Nic dziwnego, że MSZ w swoim komunikacie mówi o „bezpodstawnych oskarżeniach” oraz wzywa do „racjonalnej dyskusji”. Co samo w sobie byłoby pozytywną inicjatywą gdyby nie fakt, że z jednej strony wyszła ona od partii komunistycznej mającej bardzo wybiórczy stosunek do faktów, a z drugiej adresatem nie była organizacja polityczna, która chyba już utraciła wszelkie związki z racjonalnością.

Dlatego też zastanawiałem się, czy jest w ogóle sens pisać o całej sprawie. W końcu jednak jest to też część polityki – i to większa niż laikom się wydaje.

Trump nie poświęcił jednak w swoim przemówieniu zbyt dużo miejsca ChRL.

„My opponent, on the other hand, has supported virtually every trade agreement that has been destroying our middle class. She supported NAFTA, and she supported China’s entrance into the World Trade Organization – another one of her husband’s colossal mistakes and disasters. She supported the job- killing trade deal with South Korea. She has supported the Trans-Pacific Partnership. The TPP will not only destroy our manufacturing, but it will make America subject to the rulings of foreign governments (…). We are going to enforce all trade violations, including through the use of taxes and tariffs, against any country that cheats. This includes stopping China’s outrageous theft of intellectual property, along with their illegal product dumping, and their devastating currency manipulation. They are the greatest that ever came about; they are the greatest currency manipulators ever! Our horrible trade agreements with China and many others, will be totally renegotiated.”

[Z drugiej strony moja oponentka wsparła praktycznie każde porozumienie handlowe, które niszczy naszą klasę średnią. Wsparła NAFTA i wsparła przystąpienie Chin do Światowej Organizacji Handlu – kolejny z kolosalnych błędów i klęsk jaj męża. Wspierała zabijające miejsca pracy porozumienie handlowe z Koreą Południową. Wspiera Porozumienie Trans-Pacyficzne . TPP nie tylko zniszczy nasz przemysł, ale uczyni też Amerykę przedmiotem decyzji zagranicznych rządów (…). Wyegzekwujemy wszystkie naruszenia [porozumień] handlowych, także przez użycie opodatkowania i taryfy [celne] przeciwko każdemu krajowi, który oszukuje. To oznacza także powstrzymanie skandalicznej, chińskiej kradzieży własności intelektualnej, razem z ich nielegalnym dumpingiem produktów, i ich niszczącą manipulacją walutą. Są największymi z tych co kiedykolwiek byli; są oni największymi manipulatorami waluty kiedykolwiek! Nasze okropne porozumienia handlowe z Chinami i wieloma innymi będą całkowicie renegocjowane.]

Z punktu widzenia Pekinu nie było tak źle. Trump nic nie mówił o „trzech T” – Tybet, Tajwan, Tiananmen.

Trym razem nie twierdził też, że ChRL zaraz przystąpi do TPP, a samo porozumienie posłuży Pekinowi do zwiększenia niekorzystnej dla Waszyngtonu nierównowagi w wymianie handlowej. Nie wiadomo jednak, czy wynika to z faktu, że miał za mało czasu by się „rozwinąć”, czy też ktoś mu wytłumaczył, że TPP z zasady jest skierowane przeciwko ChRL – dlatego zablokowanie TPP jest ChRL na rękę, a jeżeli nawet Trump zrobi to „na złość” Pekinowi, to nie zmieni to zdobytej korzyści.

Co do kradzieży własności intelektualnej, czy manipulacji kursem RMB Pekin już się przyzwyczaił i nie robi to na nim większego wrażenia. Najwięcej kłopotów sprawia jednak platforma wyborcza Republikanów.

Obok wezwań do studiowania Biblii w szkołach i leczenia elektrowstrząsami homoseksualistów znalazło się w niej zarówno odrzucenie roszczeń Pekinu do Morza Południowochińskiego oraz stwierdzenue, że rządząca partia komunistyczna wykorzystuje sprawę do odwrócenia uwagi od kłopotów gospodarczych. Mówi się także o „kulturowym ludobójstwie” w Tybecie i Turkiestanie Wschodnim (Xinjiang) oraz o sprzedaży broni Tajwanowi. W sumie, sensowne nazwanie rzeczy po imieniu w odniesieniu do ChRL, ale giną one w całym pozostałym bełkocie.

Podejrzewam, że mimo retoryki Trumpa, Pekin woli jego w Białym Domu. Zawsze łatwiej prowadzi się grę z ignorantem niż kimś, kto wie, o co w tym wszystkim chodzi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.