why-time-travel-is-impossible_66207_990x742

Pojawiły się nowe dyrektywy dotyczące tematów „niepożądanych” przez władze w telewizji w ChRL. Lista nie jest jakoś specjalnie interesująca i większość zakazanych tematów można zgadnąć i nawet wiadomo, dlaczego władze chcą ich zakazać.

Biust? Trzeba dbać o moralność. Dzieci celebrytów? Partia musi stworzyć wrażenie, że w ChRL każdy może stać się sławny a pokazywanie dzieci celebrytów sugeruje, że wybrani mogą coś odziedziczyć, czy dostać na tacy. Tak się oczywiście dzieje, ale trzeba zachować pozory.

Picie i palenie? Nie trzeba wyjaśniać. Zachodni styl życia czy homoseksualizm? Ani partia, ani większość Chińczyków jeszcze nie dorosła by oglądać takie wątki w telewizji.

Ale co ma partia komunistyczna przeciwko podróżom w czasie?

Wydział Propagandy KC KPCh uznał już w marcu 2011 roku, że zbyt wiele produkcji science-fiction „tworzy mity, ma potwory i dziwną fabułę, używa absurdalnej taktyki, a nawet promuje feudalizm, przesądy, fatalizm i reinkarnację”.

Czuję, że także „Kubuś Fatalista i jego pan” Diderot nie przeszedł by przez sito cenzury.

W rzeczywistości, cenzorzy partyjni zdają sobie sprawę, że szafaż SF jest często używany do komentowania bieżących problemów politycznych i społecznych ChRL. Zresztą komunistyczne Chiny, nie stanowią tutaj wyjątku.

Twórcy od dawna korzystają z zabiegu stworzenia alternatywnych światów by komentować rzeczywistość i ominąć cenzurę. Przypomnę tylko film „Seksmisja” Machulskiego z 1983 roku, czy klasyczną książkę „Przygody Guliwera” Swifta z 1726 roku.

Ponieważ nie można ocenzurować z powodów politycznych akcji dziejącej się w nierealnej przyszłości lub nieokreślonym miejscu, to partia zdecydowała się w ogóle wyrugować SF z telewizji.

Problem w tym, jak zdefiniować SF? Wbrew pozorom nie jest to łatwe, więc zapewne cenzorzy będą zabraniać poszczególnych motywów, a na pierwszy ogień poszły właśnie podróże w czasie. W sumie klasyka…

PS.: Jak to zauważył kolega, zawsze istnieje możliwość, iż partia boi się, że filmy o podróżach w czasie zainspirują jakiegoś domorosłego wynalazcę, który sprowadzi w nasze czasy Morlocki. 😉

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] akcję walki z „nieprawomyślnymi” treściami na kolejny gatunek literacki – w 2016 roku „wyprostowano” chińską science fiction. Tym razem na celowniku partii komunistycznej znalazły się popularne powieści z gatunku […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.