china-australia

Kończący swoją misję w Canberze amerykański ambasador, John Berry udzielił wywiadu gazecie The Australia. To ciekawy tekst. Z jednej strony, wciąż pełniący misję w obcym kraju dyplomata wtrąca się w jego sprawy wewnętrzne, co jest już samo w sobie musi przyciągnąć uwagę. Z drugiej, opisuje mechanizm wpływania przez Pekin na politykę wewnętrzną Australii dzięki strumieniu pieniędzy dla lokalnych polityków.

Berry bez ogródek mówi, że był „zadziwiony” skalą zaangażowania chińskich władz w politykę wewnętrzną Australii i sumami przekazywanymi przez Pekin australijskim politykom w czasie kampanii wyborczej.

Wpływ, jaki próbuje uzyskać – a może już ma – Pekin na australijską politykę ujrzał światło dzienne wraz z aferą senatora Partii Pracy, Sam Dastyari, który poprosił firmę powiązaną z rządem ChRL by pokryła cześć jego wydatków związanych z podróżowaniem. W efekcie Dastyari musiał zrzec się mandatu, ale sprawa ujawniła mechanizm, za pomocą którego obce rządy mogą wpływać na politykę wewnętrzną kraju.

Nie ma jeszcze dowodów, aby pieniądze z ChRL wpłynęły na jakieś konkretne decyzję władz federalnych, czy stanowych w Australii. Jest jednak dosyć trudno powiązać jakąś konkretną decyzję z „zagranicznymi donacjami” dla miejscowych polityków.

Nie ulega też wątpliwością, że Pekin stara się wykorzystać chińską diasporę w Australii w roli lobby. Jest to widoczne w staraniach miejscowych, prochińskich kręgów by złagodzić stanowisko Canbery w sprawie sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim, a zwłaszcza reakcji na wyrok PCA w sprawie Filipiny przeciwko ChRL.

Co roku politycy obydwu dominujących w Australii stronnictw politycznych, Partii Pracy oraz pozostających w permanentnej koalicji Partii Liberalnej i Partii Narodowej, otrzymują setki tysięcy dolarów od zagranicznych sponsorów. Tylko totalnie naiwna osoba może uważać, że za całym tym strumieniem pieniędzy nie płyną określone oczekiwania.

Co prawda, skompromitowana skandalem Dastyari Partia Pracy oraz Zieloni domagają się zakazania przyjmowania darowizn zza granicy, ale prawica sprzeciwia się powołując się ustami byłego premiera, Johna Howarda na „wolność politycznej działalności i wypowiedzi” (SIC!).

Ustawa uchwalona przez Partię Pracy w 2010 roku zabraniająca zagranicznych donacji nigdy nie weszła w życie, więc trudno uwierzyć w nagłe nawrócenie się Partii Pracy. Teraz nową propozycję z kolei blokuje prawicowa większość, twierdząc, że nie ma potrzeby wprowadzania dalszych ograniczeń. Żadna ze stron nie chce rezygnować z zagranicznych pieniędzy.

Osobiście uważam, że fakt, iż Pekin nie zdobył jeszcze decydującego wpływu na politykę Australii wynika tylko z działania innych państwa, które zapewne też „wspierają” finansowo lokalnych polityków i w ten sposób neutralizują operacje ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] raportów finansowych z wyborów stopnia federalnego z 2016 roku pokazała, nadzwyczajny wzrost donacji dla partii politycznych ze strony firm i osób powiązanych z ChRL. Ogłoszeniu raportowi komisji wyborczej towarzyszą zmiany w przepisach inwestycyjnych w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Zaostrza się kryzys w stosunkach Australii z ChRL. Konflikt dotyczy nie tylko wielkiej polityki na arenie międzynarodowej, ale też nacisków, jakie Pekin próbuje wywierać w australijskiej polityce krajowej. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] Według australijskich mediów premier Malcolm Turnbull zlecił w 2016 r. Australijskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Wywiadu (Australian Security Intelligence Organization, ASIO) przygotowanie tajnego raportu na temat działań ChRL mających na celu uzyskanie wpływów na system polityczny kraju. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.