Według australijskich mediów premier Malcolm Turnbull zlecił w 2016 r. Australijskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Wywiadu (Australian Security Intelligence Organization, ASIO) przygotowanie tajnego raportu na temat działań ChRL mających na celu uzyskanie wpływów na system polityczny kraju.

9News i Fairfax Media donoszą, iż raport opisuje trwające od dekad próby Pekinu spenetrowania wszystkich gałęzi australijskiego rządu. ChRL starał się też zdobyć możliwość oddziaływania na australijskie media i środowiska akademickie oraz kluczowe gałęzie przemysłu.

To raport ASIO miał stać za decyzją Canberry z grudnia 2017r., aby wprowadzić nowe przepisy zaostrzające kary za szpiegostwo i rozszerzające definicje działalności na rzecz obcego państwa oraz ograniczające możliwości finansowania działalności politycznej z zagranicy.

Raport został przygotowany pod kierunkiem Johna Garnauta, byłego doradcy Turnbulla i wieloletniego korespondenta w ChRL. Garnaut miał korzystać w dużym stopniu z pomocy Amerykanów, ponieważ ASIO miało ograniczoną wiedzę na temat operacji ChRL w Australii i tutaj moim zdaniem leży problem.

Oczywiście, chińskie służby starały się zdobyć wpływy w Australii – od tego przecież są. Otwartym pytaniem pozostaje jednak, czy faktycznie potrafiły spenetrować system polityczny do tego stopnia, jaki został przedstawiony w raporcie. Trzeba pamiętać, że zwiększenie przepaści między Canberrą i Pekinem jest na rękę Waszyngtonowi.

Także przeciek na temat raportu nie nastąpił w przypadkowym momencie. W Australii pojawiają się głosy, że nie należy tak bardzo antagonizować Pekinu, a premier Turnbull ma odwiedzić jeszcze w tym roku Pekin.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.