Za tydzień z hakiem wybory w Stanach Zjednoczonych. Dużą szansę na wygraną ma wciąż człowiek, który nie ma żadnych kwalifikacji do pełnienia tak potężnego urzędu (a kto ma?), a na przeciwko niego stoi niemniej kontrowersyjna postać. W efekcie wszyscy się zgadzają, że Stany Zjednoczone stoją przed wyborem mniejszego zła – choć już nie ma zgody co do tego, kto jest tym mniejszym złem.

Zawsze uważałem, że amerykańska demokracja przypomina wybór między Pepsi a Coca-Colą. Co prawda jedna ma trochę więcej cukru, a druga kwasku cytrynowego, ale w sumie różnią się tylko naklejką i są równie trujące na dłuższą metę.

Za wzrost populizmu na Zachodzie w dużym stopniu odpowiada globalizacja i przeniesienie wielu miejsc pracy do ChRL. Dlatego dzisiaj chciałbym zaproponować obejrzenie filmu Death by China (Śmierć z chińskiej ręki) poświęcony mechanizmom prowadzącym do utraty miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Nie wszystko w tym filmie uważam za rzeczowe czy pełne wytłumaczenie zjawiska, ale to, co jest tutaj ważne, to zrozumienie, jak jest to postrzegane przez wielu Amerykanów.

Co do samej globalizacji.

Jest to zjawisko nie do zatrzymania i stare jak ludzkość. Od czasu kiedy jedno stado małpoludów nauczyło się używać ognia od drugiego. Problemem jest, że w połączeniu z kapitalizmem początku XXI wieku powoduje pauperyzację klasy średniej i niebywałą koncentrację bogactwa. Zamiast winić wciąż przyśpieszającą globalizację wyborcy powinni się przyjrzeć modelowi ekonomicznemu, w którym żyją, ale to zbyt skomplikowane, więc wolą winić obcych (uchodźców) lub innych i pragną cofnąć czas do lat pięćdziesiątych, co jest niemożliwe.

No cóż, Winston Churchill kiedyś rzucił:

„Najlepszym argumentem przeciwko demokracji jest pięciominutowa rozmowa z przeciętnym wyborcą”

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] i autor książek (między innymi): „Death by China”, na podstawie której powstał film o tym samym tytule, oraz „Crouching Tiger: What China’s Militarism Means for the World”. Same tytuły […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.