Hong Kong lawyers march in a Hong Kong street, Friday, June 27, 2014. Hundreds of Hong Kong lawyers dressed in black have marched in silence to protest a recent Beijing policy statement they say undermines the Asian financial hub's rule of law. (AP Photo/Vincent Yu)

Zdjęcia za: AP Photo/Vincent Yu

Po niedzielnym proteście przed przedstawicielstwem Pekinu, dzisiaj miał miejsce kolejny protest w Hong Kongu. Tym razem na ulicę wyszli prawnicy.

Ubrani na czarno przeszli przez centrum miasta w milczącym proteście od siedziby Sądu Najwyższego do Ostatecznego Sądu Apelacyjnego. Na proteście stawili się praktycznie wszyscy praktykujący prawo w mieście. Od elity adwokatury po studentów prawa. Protest był zakłócony przez około dwunastu propekińskich kontrmanifestantów obrzucających prawników wyzwiskami przez megafon.

Protesty wywołała decyzja Stałego Komitetu OZPL zmierzająca do interpretacji konstytucji Hong Kongu (Prawo Podstawowe) w sprawie niedopuszczenia do objęcia mandatu dwójki opozycyjnych deputowanych do Legco bez złożenia przez nich przysięgi w pełnej formie – włącznie z deklaracją wierności Hong Kongowi jako nierozerwalnej części ChRL.

Przedmiotem sporu nie jest fakt, że deputowani muszą złożyć przysięgę w określonej formię, ale fakt, że SK OZPL interweniuje w czasie, kiedy nie został zakończony proces prawny w samym Hong Kongu, co jest pogwałceniem autonomii regionu i zasady „jeden kraj, dwa systemy.

Oceniam ruch Pekinu jako kompletnie niepotrzebny i jak zwykle kompletnie kontrproduktywny. Prawdopodobnie Sąd Najwyższy w Hong Kongu wyda podobne postanowienie, że posłowie muszą złożyć przyrzeczenie w formie przyjętej przez Prawo Podstawowe. Gdyby Pekin siedział cicho i poczekał, sprawa byłaby na tym zamknięta. KPCh jednak nie potrafi zrozumieć działania państwa prawa (a który autorytarny typ potrafi?) i próbuje narzucać swoją wolę, ale tylko strzela sobie w kolano.

Zantagonizowano właśnie kolejną grupę społeczną w regionie, a choć środowisko prawnicze nie jest w Hong Kongu duże, to jest bardzo wpływowe.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.