ciberespionaje

W poniedziałek Stały Komitet OZPL przyjął ustawę o cyberbezpieczeństwie, która uderzy nie tylko w niezależny obieg informacji w ChRL, ale też w zagraniczne firmy technologiczne i ograniczy ich dostęp do lokalnego rynku.

Oczywiście Pekin twierdzi, że nowe przepisy mają „zapobiegać terroryzmowi i działalności kryminalnej” w Internecie, ale przyznają też, iż uniemożliwią „elementom mającym na celu obalenie systemu socjalistycznego” działania w sieci.

Od lat władze próbują pogodzić wodę z ogniem. Promują wykorzystanie Internetu w biznesie i edukacji, ale starają się powstrzymać niekontrolowany obieg informacji i organizowanie się społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o nowe technologie. Dlatego nowe przepisy oprócz narzucenia standardów bezpieczeństwa zmuszają firmy technologiczne działające w ChRL do cenzurowania treści oraz pomocy śledczym.

Najbardziej bolesne dla zagranicznych operatorów jest jednak wymóg przechowywania danych obywateli ChRL na serwerach na terenie ChRL i udostępnienie ich aparatowi bezpieczeństwa na każde żądanie.

Nowe przepisy wpisują się w politykę Xi Jinping wywierania ciągłej presji na wszystkich, którzy przejawiają jakiekolwiek oznaki samodzielnego myślenia.

Za ustawą stoją także intencje protekcjonistyczne. Wiele zachodnich firm technologicznych nie będzie mogło się zgodzić na warunki ustawy. Bynajmniej nie z powodu obiekcji moralnych, ale zbyt bliska współpraca z Pekinem grozi ich operacjom poza ChRL oraz grozi sprzeciwem konsumentów w domu.

Inny problem stanowią przepisy ustawy mówiące, iż firmy technologiczne operujące w ChRL muszą używać „technologi bezpiecznych i kontrolowanych”. Spełnienie tego warunku będzie wymagało ujawnienia sekretów technologicznych przed władzami, a od tego wiedzie prosta droga do niekontrolowanego przepływu technologii do chińskiej konkurencji.

Władze bagatelizują zarzuty jako nieporozumienie. Twierdzą, iż chodzi o zabezpieczenie użytkowników przed przejęciem kontroli nad systemem przez sprzedającego lub osoby trzecie.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] strony Waszyngtonu. Dlatego w ostatnich latach ChRL koncentruje się na drugim kierunku działań: zaostrzaniu kontroli Internetu w kraju oraz w zaprzyjaźnionych reżimach. W ten sposób, nie mogąc kontrolować całości globalnej […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.