china-africaTytuł: China’s Second Continent: How a Million Migrants Are Building a New Empire in Africa
Autor: Howard W. French
Wydawca: Vintage (2015 – reprint)

Pojawiło się już wiele książek poświęconym działaniom ChRL w Afryce, ale praca Frencha ma tą przewagę, że autor zna zarówno Afrykę, jak i ChRL.

Jako korespondent The New York Times pracował w wielu krajach afrykańskich i ChRL, a ponieważ zna mandaryński to potrafił nawiązać bezpośredni kontakt także z Chińczykami mieszkającymi w Afryce. Kiedy jesteśmy przyzwyczajeni przez wielu autorów do utożsamiania roli Chińczyków w Afryce jako ekspozytury państwa chińskiego i jego interesów, to sytuacja jest o wiele bardziej złożona.

Wielu Chińczyków jedzie do Afryki by uciec przed… Chinami. Często między słowami można usłyszeć, że wyjechali do Afryki nie tylko w nadziei na bogactwo, ale też w poszukiwaniu wolności, przestrzeni czy powietrza (dosłownie i w przenośni). Oni, choć zachowują ścisłe związki z krajem, nie zamierzają wracać i próbują ułożyć sobie życie na czarnym lądzie. Nie będą też prostym narzędziem Pekinu.

French też opisuje reakcję gospodarzy – mieszankę nadziei na inwestycje i możliwości pobudzenia gospodarki oraz obaw o nową formę kolonizacji i rezerwy do wywyższających się Chińczyków przybywających w alarmujących wielu Afrykanów liczbach.

Nie przesadzę, jeżeli powiem, że przyszłość ludzkości zależy w dużym stopniu od Afryki. Tylko w Afryce pozostały jeszcze duże rezerwy wzrostu gospodarczego – co jest powiązane z demografią i relatywnie niskim poziomem rozwoju. To Chińczycy mogą zdecydować (negatywnie lub pozytywnie) o kierunku, którym podąży Afryka w XXI wieku.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.