352x500

Tytuł: Zrozumieć Chińczyków. Kulturowe kody społeczności chińskich
Wydawnictwo: Dialog 2011

W Chinach święta. Trump jest zajęty rozpętywaniem wojny cywilizacji i odłożył „poskromienie” Chin, więc nie ma za wiele bieżących tematów. W związku z czym zająłem się czytaniem zaległości i wziąłem na warsztat pracę zbiorową: „Zrozumieć Chińczyków. Kulturowe kody społeczności chińskich.”

I powiem tak: można przeczytać. Książka będzie interesująca dla początkujących entuzjastów Chin, ale ja osobiście czuję jak na razie niedosyt. Widać, że niektóre aspekty są unikane lub „wygładzone” – żeby nie powiedzieć „sharmonizowane”. Pod tym względem lepszą pozycję stanowią „Chiny w dziesięciu słowach” Yu Hua.

Najciekawszy jest rozdział Jana Siniarskiego i Ewy Zajdler – „Kulturowy aspekt kodowania informacji w języku i piśmie – nazwy handlowe wiodących marek zagranicznych we współczesnym języku chińskim”.

Od wydawnictwa:

Jak struktura języka wpływa na sposób postrzegania rzeczywistości? Czym jest mandat Niebios i jakie znaczenie ma on dla zrozumienia modelu sprawowania władzy w Chinach? Jak tradycja religijna i filozoficzna rzutuje na moralną zasadę wzajemności i jak to wpływa na współczesne problemy z korupcją? Czym jest „twarz” dla Chińczyków i dlaczego nie sposób tego pojąć nie odwołując się do konfucjanizmu? Oto niektóre z pytań, jakie stawiają i na które odpowiadają autorzy tej pionierskiej pracy. Ich szerokie horyzonty i interdyscyplinarne podejście stanowią o  wyjątkowości i sile tej książki.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.