Kilka dnie temu pisałem, że Australia musiała zwiększyć ochronę kontrwywiadowczą ze względu na napływ studentów z ChRL, a w piątek zatrzymano na Tajwanie studenta z ChRL podejrzanego o szpiegostwo.

Niestety nie znamy zbyt wielu szczegółów, ponieważ sprawa jest objęta pełną tajemnicą. Tajwańskie media podają ledwie kilka informacji.

Niejaki Zhou Hongxu (29 lat) z prowincji Liaoning został zatrzymany przez służby wywiadowcze za „naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego”. Sąd zgodził się na jego aresztowanie na dwa miesiące.

Niepisane zasady świata wywiadowczego zabraniają wykorzystywania studentów do pracy wywiadowczej, czy też wysyłania agentów pod przykrywką studentów. Jest to zdroworozsądkowe podejście, ponieważ kiedy służby raz zaczną urządzać polowanie na zagranicznych studentów to wykolei to wszelkie programy wymiany akademickiej.

Wbrew pozorom, nie jest to też w interesie samych służb. Lepiej by „nasi” studenci mogli uczyć się bez problemów we wrogim kraju – poznali język, zwyczaje i mentalność, a po powrocie będzie można ich rekrutować. Wszelkie gierki wywiadowcze wokół studentów z wymiany zagranicznej grożą problemami w przyszłości. To oczywiście nie oznacza, że nie wysyła się agentów na studia zagranicą, ale właśnie ich zadaniem jest wtedy nauka, a nie działalność wywiadowcza.

Przez lata podobnie postępowały chińskie służby. Owszem, wysyłają też ludzi, którzy mają pilnować samych studentów, ale nie podejmowali oni do tej pory innych działań. Od jakiegoś czasu jednak wśród chińskich studentów działają agenci próbujący spenetrować środowiska akademickie na Zachodzie, zwłaszcza zajmujące się badaniami w dziedzinach strategicznych. Sadzę, iż w Pekinie uznano, że studenci z ChRL przynoszą tyle pieniędzy zagranicznym uczelniom, że te nie pozwolą na agresywne działania rodzimych służby kontrwywiadowczych.

W samej ChRL zagraniczni studenci są poddawani pewnej kontroli, ale nie jest ona specjalnie agresywna lub uciążliwa. Często jest prowadzona przez przyszłych agentów, którzy zaprzyjaźniając się ze zagranicznymi studentami ćwiczą język i poznają zachodnie zwyczaje.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Władze tajwańskie próbują interweniować, ale wydaje się, że dla Pekinu to idealna okazja, by pokazać, że może zrobić, co chce. Może to też być odpowiedź na zatrzymanie szpiega z ChRL na Tajwanie. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] czterech polityków propekińskiej Nowej Partii (NP, 新黨). Wszystko w związku ze sprawą studenta z ChRL, Zhou Hongxu (周泓旭), który próbował przekupić tajwańskich dyplomatów, aby szpiegowali na […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.