Źródło: Reuters.

Zdjęcia satelitarne pokazują, iż ChRL rozpoczeła konstrukcje nowej bazy na Morzu Południowochińskim. Z analizy fotografii wynika, że na Wyspie Północnej w archipelagu Paracelskim powstaje falochron, który będzie osłaniał nowo powstający port. Zaczęto także oczyszczać roślinność i niwelować teren w głębi wyspy – możliwe, że z myślą o pasie startowym.

Widać, że po pierwszej rozgrywce z Trumpem, ChRL nabrała pewności siebie i przestała się zbytnio przejmować nową administracją.

Oczywiście Pekin nie będzie dążył do bezpośredniej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie ma też zamiaru rezygnować z swoich planów przejęcia pełnej kontroli nad Morzem Południowochińskim. Co najwyżej będzie starał się trochę spowolnić tempo prac, aby nie „wydać się” zbyt prowokacyjnym – nowe zastosowanie „strategii salami”.

Rex Tillerson, Sekretarz Stanu mówił w styczniu, że nie powinno pozwolić się ChRL na rozbudowę baz w regionie Morza Południowochińskiego, ale na gadaniu się skończyło. Tillerson w tym tygodniu rozpoczyna także objazd po krajach regionu. Jestem ciekawy, czy się odniesie do działań Pekinu i co z tego wyniknie.

Na razie największą przeszkodę dla inżynierów ALW stanowi natura. Zeszłoroczny tajfun w dużym stopniu zniszczył wykonane prace ziemne. Porównanie zdjęć satelitarnych ze stycznia i marca br. pokazuje, że jednak większość zniszczeń już naprawiono i rozbudowa bazy postępuje do przodu. Mimo zapewnień Pekinu o pokojowym charakterze instalacji, to dla nikogo nie ulega wątpliwości ich militarny charakter. Ostatecznie nie ma żadnego racjonalnego (cywilnego) powodu do takiej rozbudowy infrastruktury na bezludnych wyspach.

Wyspy Paracelskie są dla ALW ważnym strategicznie miejscem. Radary, rakiety a także myśliwce rozmieszczone na archipelagu (obecnie przede wszystkim na Wyspie Woody) stanowią wysuniętą linię obrony bazy nuklearnych łodzi podwodnych na wyspie Hainan.

W sytuacji, kiedy Trump jest zajęty kolejnymi bezsensownymi dekretami czy niszczeniem swojej bazy wyborczej eksperymentami przy ubezpieczeniach zdrowotnych, największy opór będzie stawiał Wietnam, uznający Wyspy Paracelskie za swoje terytorium – ChRL zajęła archipelag w 1974 roku atakując południowowietnamski garnizon – lecz sama Hanoi niewiele wskóra.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.