Autor: Wolfram Eberhard
Tytuł: Symbole chińskie. Słownik. Obrazkowy język Chińczyków
Wydawnictwo: UNIVERSITAS 2007 (wyd. II)

Szukałem tego leksykonu od kilku lat – ostatnie wydanie przegapiłem, ponieważ jeszcze mieszkałem w Chinach. Owszem jest dostępny w bibliotece, ale w wypadku leksykonu warto mieć go zawsze pod ręką. W sieci z kolei wychodzi drogo. A tu nagle będąc we Wrocławiu znalazłem ją w składzie tanich książek.

Praca Eberharda jest wyjątkowa, ponieważ koncentruje się na symbolice. Inne leksykony, jak Edwarda Kajdańskiego „Chiny. Leksykon” także zawierają hasła poświęcone między innymi postaciom mitologicznym, ale nie zajmują się już symboliką i trudno w nich szukać informacji na przykład o znaczeniu i konotacjach związanych z motylem.

Polecam każdemu zajmującemu się Chinami. Bez leksykony Eberharda trudno w pełni zrozumieć zarówno malarstwo chińskie, czy też poezję i prozę chińską zaczynając od Daodejing, a kończąc na współczesnej muzyce rozrywkowej.

Od wydawcy:

To pierwsza tego rodzaju publikacja w Polsce, ponownie wydawana w nowej szacie graficznej. Zawiera ponad 400 najważniejszych symboli, pomagając rozszyfrować ich znaczenie i genezę. Zamieszczone tu komentarze dostarczają także ogromnej wiedzy o duchowej i materialnej kulturze Chińczyków. Dopełnieniem informacji o symbolach są ich plastyczne wizerunki, będące często reprodukcjami znakomitych dzieł chińskiej sztuki.

Wolfram Eberhard (1909-1989), profesor dr nauk socjologicznych, sinolog. W latach 1948-76 wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim (Berkeley). Członek-korespondent Niemieckiej Akademii Nauk i Literatury oraz Bawarskiej Akademii Nauk (Monachium). Autor wielu książek dotyczących Chin, jak Geschichte Chinas (1947; tłumaczona na wiele języków), Chinese festivals (1952), Conquerors and Rulers (1953), Settlement and Social Change in Asia (1967) i in.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Eberhard w umiejętny sposób obala zarówno zachodnie mity, o tym, że cywilizacja chińska jest jedynie wynikiem obcych wpływów, jak i chinocentryzm wielu innych autorów (nie tylko chińskich), którzy próbują udowadniać, iż Chiny są samorodkiem chińskiego geniusz. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.