Autor: Wolfram Eberhard
Tytuł: A history of China (Historia Chin)
Wydawnictwo: University of California Press (poprawiona edycja 1977)

Klasyka przez wielkie „K” i to mimo upływu lat – pierwsze wydanie ukazało się w 1969 roku – wciąż dająca interesujące i nowoczesne spojrzenie na historię Chin.

Eberhard w umiejętny sposób obala zarówno zachodnie mity, o tym, że cywilizacja chińska jest jedynie wynikiem obcych wpływów, jak i chinocentryzm wielu innych autorów (nie tylko chińskich), którzy próbują udowadniać, iż Chiny są samorodkiem chińskiego geniusz.

Książka Eberharda, mimo że siłą rzeczy nie zawiera wzmianek o najnowszych odkryciach archeologicznych, jest jedną z najlepszych „historii Chin”, jakie znam. Wróciłem do niej niedawno i wciąż zaskakuje mnie jak świetnie i w wyważony sposób jest napisana, a równocześnie w naprawdę przystępny sposób przybliża dzieje Chin.

Eberhard koncentruje się na ewolucji społeczeństwa i kultury chińskiej. Owszem czasami upraszcza, ale jest to koniecznością w pracach mających charakter syntezy. Nigdy jednak żadne uproszczenie Eberharda nie zakłamuje historii.

Książka jest dostępna bez opłat w ramach projektu Gutenberg.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.