Delegacja z ChRL zrobiła histeryczne przedstawienie z powodu obecności przedstawicieli Tajwanu w czasie konferencji w Perth w ramach tzw. Procesu Kimberly – międzynarodowy projekt zwalczania wydobycia i obrotu tzw. krwawych diamentów, pochodzących z krajów ogarniętych wojną.

Ostatecznie tajwańska delegacja została wyproszona z konferencji, mimo że Republika Chińska od 2007 roku ma status obserwatora.

Delegaci z Pekinu wykrzykiwali i głośno się zachowywali w czasie poniedziałkowej ceremonii otwarcia konferencji. W efekcie uroczystość przerwano, a obrady opóźniły się o kilka godzin. Mimo skandalicznego zachowania misja z Pekinu, wsparta przez niektórych sojuszników, doprowadziła jednak do wycofania przez organizatorów zaproszenia dla delegacji z Tajwanu. Tajwańczycy zostali tylko by przeprowadzić wcześniej zaplanowane spotkania dwustronne.

Rząd australijski jedynie wyraził „żal z powodu zamętu” w czasie uroczystości, a sprawę zachowania się delegacji „poruszono z ambasadą ChRL”. Czyli schowano głowę w piasek.

Rząd tajwański uważa, iż jako obserwator miał prawo uczestniczyć w spotkaniu. Otrzymał zresztą odpowiednie zaproszenie od organizatorów. Oczywiste jest, iż jeżeli Pekin chciał zablokować obecność strony tajwańskiej w czasie konferencji, to mógł użyć kanałów dyplomatycznych w okresie przygotowań do spotkania. Zdecydowano się jednak na zrobienie skandalu dyplomatycznego, w celu upokorzenia Tajwańczyków.

Upokorzono też gospodarzy, co ci sobie zapewne przypomną w odpowiednich okolicznościach.

Widać, że umiejętne rozegranie Donalda Trumpa dało wiatr w żagle Pekinowi, który poczuł się pewniej i korzysta z każdej okazji by pogłębić izolację międzynarodową Tajpej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.