W Turkiestanie Wschodnim (Xinjiang) do tej pory członkowie mniejszości etnicznych mieli – tak jak w całej ChRL – prawo do posiadania większej liczby dzieci. Obecnie władze zmieniły politykę planowania rodziny i wszyscy przedstawiciele mniejszości narodowych będą podporządkowani tym samym ograniczeniom (dwójka dzieci w mieści, trójka na wsi – jeżeli pierwsze dwie urodziły się dziewczynki) jak ludność Han.

Według Xinhua jest to dowód przywiązania władz do „równości etnicznej”…

Chińczycy Han stanowią 90% populacji ChRL i około 40% mieszkańców Turkiestanu Wschodniego. W przeważającej większości Chińczycy Han w regionie to potomkowie osadników wojskowych z lat pięćdziesiątych lub migranci z innych regionów ChRL. Napływ żywiołu hańskiego był jednak równoważony do pewnego stopnia większym przyrostem naturalnym wśród rdzennych grup etnicznych.

To kolejny szykana w stosunku do mniejszości etnicznych w regionie. Pisałem już wielokrotnie o sposobach dyskryminacji rdzennej ludności w regionie. Teraz widać, że najnowsza decyzja będzie dążyć do zwiększenia udziału ludności Han w populacji regionu.

Dotychczasowe zachęty do emigracji odniosły nie najlepsze wyniki, a czasy przymusowego osadnictwa, jak w latach Mao minęły – przynajmniej na razie. Dlatego ograniczenie przyrostu naturalnego wśród miejscowej ludności wydaje się jedynym sposobem na osiągniecie celu.

Oczywiście stworzy to kolejne kłopoty i napięcia. Zwłaszcza, że liberalna polityka rodzinna w stosunku do mniejszości dawała im poczucie szans na przetrwanie w hańskim morzu. Jeżeli mniejszości w innych regionach ChRL przestraszą się, że podobne zmiany mogą dotknąć także ich, to decyzja władz tylko rozpowszechni napięcia etniczne na pozostałą część kraju.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.