„Etniczna równość” w Turkiestanie Wschodnim

W Turkiestanie Wschodnim (Xinjiang) do tej pory członkowie mniejszości etnicznych mieli – tak jak w całej ChRL – prawo do posiadania większej liczby dzieci. Obecnie władze zmieniły politykę planowania rodziny i wszyscy przedstawiciele mniejszości narodowych będą podporządkowani tym samym ograniczeniom (dwójka dzieci w mieści, trójka na wsi – jeżeli pierwsze dwie urodziły się dziewczynki) jak ludność Han.

Według Xinhua jest to dowód przywiązania władz do „równości etnicznej”…

Chińczycy Han stanowią 90% populacji ChRL i około 40% mieszkańców Turkiestanu Wschodniego. W przeważającej większości Chińczycy Han w regionie to potomkowie osadników wojskowych z lat pięćdziesiątych lub migranci z innych regionów ChRL. Napływ żywiołu hańskiego był jednak równoważony do pewnego stopnia większym przyrostem naturalnym wśród rdzennych grup etnicznych.

To kolejny szykana w stosunku do mniejszości etnicznych w regionie. Pisałem już wielokrotnie o sposobach dyskryminacji rdzennej ludności w regionie. Teraz widać, że najnowsza decyzja będzie dążyć do zwiększenia udziału ludności Han w populacji regionu.

Dotychczasowe zachęty do emigracji odniosły nie najlepsze wyniki, a czasy przymusowego osadnictwa, jak w latach Mao minęły – przynajmniej na razie. Dlatego ograniczenie przyrostu naturalnego wśród miejscowej ludności wydaje się jedynym sposobem na osiągniecie celu.

Oczywiście stworzy to kolejne kłopoty i napięcia. Zwłaszcza, że liberalna polityka rodzinna w stosunku do mniejszości dawała im poczucie szans na przetrwanie w hańskim morzu. Jeżeli mniejszości w innych regionach ChRL przestraszą się, że podobne zmiany mogą dotknąć także ich, to decyzja władz tylko rozpowszechni napięcia etniczne na pozostałą część kraju.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s