Kto by pomyślał jeszcze dekadę temu, że minister obrony komunistycznego Wietnamu będzie witany z pełną pompą w Pentagonie? (Zdjęcie za: Reuters).

Ledwo co Pekin wymusił na Hanoi zaprzestanie poszukiwań geologicznych na Morzu Południowochińskim, a gen. Ngo Xuan Lich, wietnamski minister obrony, uzyskał w Waszyngtonie przyrzeczenie wizyty amerykańskiego lotniskowca oraz – co ważniejsze – zacieśnienie współpracy obronnej.

Pisałem już dawno o tym, że logika geopolityczna skazuje Wietnam i Stany Zjednoczone na współpracę, a ChRL popycha je dodatkowo swoją nieudolną polityką w ramiona.

Sekretarz Obrony USA, Jim Mattis przyjął wczoraj z pełnymi honorami generała Ngo w Pentagonie. Także komunikat prasowy był bardzo miły dla strony wietnamskiej, wspominając o „rosnącym przywództwie” Wietnamu w regionie Azji-Pacyfiku.

Wietnamska delegacja z entuzjazmem zgodziła się na wizytę w przyszłym roku amerykańskiego lotniskowca – pierwszą od zakończenia II wojny indochińskiej w 1975 roku. Wietnamczycy mówią, że zgoda jest wynikiem polityki otwarcia na wszystkie kraje świata, ale dla każdego jest jasne, że taka manifestacja zbliżenia Hanoi i Waszyngtonu jest wiadomością wysłaną Pekinowi.

Wietnam od jakiegoś czasu przygotowuje się na wypadek agresji ze strony ChRL i rozwija bliskie relacje nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale też innymi konkurentami Pekinu w regionie: Japonią i Indiami.

Do tej pory Hanoi jednak unikało otwartych działań skierowanych przeciwko interesom Pekinu, ale kiedy ten zablokował w zeszłym miesiące próbne odwierty na spornym terytorium Morza Południowochińskiego, to Wietnamczycy przestali stwarzać pozory. To Wietnam stał za komunikatem z ostatniego spotkania ASEAN, w którym „wyrażono zaniepokojenie” budowaniem sztucznych wysp i militaryzacją Morza Południowochińskiego, równocześnie odwołano spotkanie ministrów spraw zagranicznych obydwu państw.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s