Wczoraj zakończył się coroczny szczyt Indii i Japonii, ale fajerwerki na zakończenie odpaliła ChRL rękoma Korei Północnej. Nie ma mowy o przypadku, kiedy dwaj najwięksi rywale Pekinu spotykają się omówić plany zablokowania ekspansji ChRL w regionie Oceanu Indyjskiego, a Kim odpala rakietę, która przelatuje nad Japonią.

Na spotkaniu w Gandhinagar, Shinzo Abe i Narendra Modi uzgodnili zacieśnienie wzajemnej współpracy obronnej, a także z Australią oraz Stanami Zjednoczonymi. Co ciekawe, jeszcze na początku tego roku Indie zablokowały udział australijskiej marynarki we wspólnych amerykańsko-japońsko-indyjskich manewrach w obawie o reakcję ChRL. Teraz obiekcje zniknęły, co zapewne wiąże się ze sporem o Doklam.

Nie odkryję Ameryki pisząc, że cała agenda spotkania była stworzona z myślą o ChRL. Nie da się też ukryć, że Pekin uzyskał już przewagę strategiczną, którą będzie trudno zniwelować.

W planach obydwu przywódców pogłębienie współpracy wojskowej ma nastąpić na niespotykaną w regionie skalę. Nie tylko mowa o wspólnych ćwiczeniach wojsk lądowych, ale kooperacja ma skupić się na rozwoju bezzałogowych pojazdów lądowych i robotów.

W ogóle takie uwypuklenie wymiaru obronnego wzajemnych relacji między Tokio i New Delhi jest czymś nowym. Do tej pory obydwie strony podkreślały kwestie ekonomiczne. Widać tutaj wpływ ostatnich wydarzeń – rozwój programu jądrowego KRLD oraz kwestii granicznych między ChRL i Indiami z Pakistanem w tle.

Oczywiście współpraca gospodarcza nadal znajduje się na agendzie. Japonia udzieliła Indiom pożyczki na budowę linii kolei dużych prędkości i w czasie szczytu położono kamień węgielny pod pierwszy odcinek. ChRL też stara się o kontrakty na budowę innych fragmentów.

Ciekawe, czy firmy z ChRL coś dostaną. Podejrzewam, że będą mogły zrealizować jakąś część z powodów czysto dyplomatycznych.

Jednak nawet kwestie gospodarcze są mniej lub bardziej bezpośrednio wycelowane w ChRL. Abe ogłosił plany zwiększenia inwestycji japońskich w regionie północno-wschodnim Indii, do którego części pretensje zgłasza ChRL. Podobnie jest z planami wspólnego rozwoju „korytarzy wzrostu” w Afryce i Azji, co jest ewidentnie pomyślane jako projekt konkurencyjny do OBOR.

Wszelkie wątpliwości powinno też rozwiać zdanie ze wspólnego komunikatu:

“We will strengthen our collaboration with those countries with whom we share universal values.”
[Wzmocnimy naszą współpracę z tymi krajami, z którymi dzielimy uniwersalne wartości.]

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] jeszcze wierzy, że Kim Dzong Un działa na własną rękę bez większej lub mniejszej koordynacji z […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.