Xi Jinping i Mohammad bin Salman, następca tronu, faktycznie rządzący w królestwie.

Carl Weinberg, główny ekonomista i dyrektor High Frequency Economics, powiedział w wywiadzie dla CNBC, iż ChRL „zmusi” Arabię Saudyjską do zaakceptowania RMB w obrocie ropą naftową.

ChRL faktycznie niedługo stanie się największym importerem ropy naftowej na świecie i będzie mogła dyktować warunki. Nawet fakt, że w planach Pekin ma porzucenie w ogóle pojazdów spalinowych nie przeszkadza, że taki scenariusz może się sprawdzić.

Po pierwsze, rezygnacja z pojazdów spalinowych nie zlikwiduje zapotrzebowania przemysłu petrochemicznego na inne produkty niż paliwo.

Zresztą czołgi nadal będą jeździć na ropie.

Po drugie, zmiana nastąpi dopiero za dwadzieścia lat, a w międzyczasie Pekin dąży do uczynienia RMB nową walutą rezerwową świata. Niezbędnym w tym kierunku krokiem jest adaptacja RMB w obrocie międzynarodowym surowców, a tutaj kluczem jest rynek ropy naftowej (wart 600-800 miliardów USD rocznie), do którego klucze dzierżą z kolei Saudowie – cały układ w zamyka się w pojęciu petrodolara*.

Co ciekawe, w tym świetle nabiera nowego znaczenia wizyta króla Arabii Saudyjskiej, Salmana w Rosji. Moskwa i Pekin już mają umowy dążące do wyeliminowania z wzajemnych obrotów walut trzecich, ergo USD. Obydwa kraje przewodzą także koalicji państw niezadowolonych ze statusu USD, jako głównej waluty międzynarodowej.

Oczywiście, różni je motywacja.

ChRL pragnie zastąpić USD swoją RMB, ponieważ da to jej ogromną przewagę gospodarczą. W czasie, kiedy dokonuje transformacji gospodarki z modelu eksportowego na oparty na konsumpcji wewnętrznej, uczynienie RMB światową walutą pozwoli na zastąpienie eksportu dóbr eksportem pieniądza**.

Moskwa w zamian pragnie jedynie osłabić Waszyngton, aby podkopać NATO i zwiększyć swoje wpływy.

Zobaczymy jak będzie, na pewno trzeba się przyglądać rozgrywce na Bliskim Wschodzie. Saudom nie podoba się porozumienie Zachodu ws. programu nuklearnego z Iranem, ich regionalnym arcywrogiem. Dlatego nie zdziwię się, jeżeli się okaże, że wykorzystują sprawę płatności w RMB za ropę do nacisków na Amerykanów, a cała sprawa jest częścią regionalnej rozgrywki.

* W 1974 roku Stany Zjednoczone zawarły układ z Arabią Saudyjską, zgodnie z którym Waszyngton będzie bronił królestwa za wszelką cenę, a w zamian Rijad będzie żądał płatności za ropę tylko w USD.
** Podobnie funkcjonuje obecnie gospodarka Stanów Zjednoczonych, ale w ich wypadku ceną za status USD jest deficyt handlowy. ChRL jednak planuje eksportować RMB poprzez inwestycje, a nie zakupy konsumpcyjne.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.