Cesarz Goyozei* studiował Zen u mistrza Gudo**. Wypytywał się:

– W stanie Zen ten umysł jest Buddą. Czy tak właśnie jest?

Gudo odpowiedział:

– Jeśli powiem tak, będziesz myślał, że rozumiesz bez zrozumienia. Jeśli powiem nie, mógłbym zaprzeczyć faktowi, który wielu rozumie całkiem dobrze.

Innego dnia cesarz zapytał Gudo:

– Gdzie idzie oświecony, kiedy umrze?

– Nie wiem – odpowiedział Gudo.

– Dlaczego nie wiesz? – dopytywał się cesarz.

– Ponieważ jeszcze nie umarłem.

Cesarz wahał się, czy dopytywać się dalej o sprawy, których jego umysł nie mógł ogarnąć. Gudo więc uderzył w podłogę, tak jakby chciał go obudzić i cesarz przebudził się, doznał oświecenia.

Cesarz poważał Zen i starego Gudo jeszcze więcej po swoim oświeceniu i pozwolił Gudo nosić zimą czapkę w pałacu. Kiedy Gudo był grubo po osiemdziesiątce często zasypiał w środku wykładu, cesarz wtedy wycofywał się po cichu do innego pokoju, by jego ukochany mistrz mógł doznać wypoczynku, którego stare ciało się domagało.

* Właściwie: Go-Yōzei (後陽成天皇 Go-Yōzei-tennō, 1571 -1617).
** Tutaj mistrz Gudo to fikcyjna postać, ale może to być nawiązanie do autentycznej postaci Uchiyama Gudō (内山 愚童, 1874 – 1911), buddyjskiego mistrza Sōtō Zen i anarcho-socjalisty, który pod mocno naciąganymi dowodami został stracony za zdradę stanu. Uchiyama Gudō był jednym z nielicznych przywódców buddyzmu w Japonii, którzy sprzeciwił się całemu ekspansywnemu projektowi Meiji. Nyogen Senzaki dokonał swojej kompilacji koanów w 1919 roku i aby uniknąć kłopotów z cenzurą mógł umieścić swojego Gudo w zamierzchłej przeszłości, choć sam fakt, że Gudo uczy tutaj czegoś Cesarza jest sam w sobie znamienny.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.