ChRL walcząc z obcymi wpływami, walczy także z Bożym Narodzeniem, ale trudno zrozumieć dlaczego. Dzisiaj Boże Narodzenie nie niesie przecież ze sobą żadnego religijnego przesłania. To przede wszystkim komercyjne święto, a w najlepszym wypadku okazja do odpoczynku i spotkania się rodziny.

Wydaje się jednak, że partia wierzy w magię Bożego Narodzenia i dlatego się go boi.

Można by nawet powiedzieć, że komercyjny charakter świąt powinien wręcz zachęcić władze do jego inkorporacji. Przecież zwalniająca gospodarka potrzebuje każdej okazji, która zwiększy konsumpcję wewnętrzną. Lecz stare odruchy trzymają się mocno. Dla partyjnych dygnitarzy liczą się religijne podstawy świąt. Dlatego co roku mam okazję pisać o podobnych wydarzeniach.

Tym razem do mediów przebiła się Liga Młodych Komunistach Uniwersytetu Farmaceutycznego Shenyang, która zakazała obchodzenia Bożego Narodzenia. W informacji dla studentów napisano, że zakaz „pomoże im walczyć z wpływami zachodniej kultury religijnej” oraz rozwinąć własne „kulturowe poczucie wartości”.

Problem w tym, że Chińczycy nie mogą uciec od świąt Bożego Narodzenia, nawet jeżeli nie mają w większości pojęcia, o co w nich chodzi. Światowy cykl produkcji dóbr konsumenckich jest ściśle związany z kalendarzem świąt chrześcijańskich, z Bożym narodzeniem na czele. ChRL jak długa i szeroka żyje tym rytmem. Życie milionów ludzi jest związane ze świętami i po prostu są ciekawi, co to są te święta. Fakt, że stykają się ze Bożym Narodzeniem właśnie od tej „produkcyjnej” strony powoduje, że kojarzą one im się bardziej z św. Mikołajem, reniferami i zbyt dużymi skarpetami niż z Jezusem czy świętą rodziną. Nie wspominają już o kwestii transcendentności i immanentności Boga.

W rzeczywistości walka KPCh z Bożym Narodzeniem dowodzi nie tyle siły chrześcijaństwa, a raczej słabości ideologicznej samej partii.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.