Badania opinii publicznej na Tajwanie wskazują, iż Japonia jest postrzegana jako najbardziej wspierający sąsiad w czasie ostatniej katastrofy naturalnej (75%). ChRL znalazła się na drugim miejscu (1,8%) .

Urzędnicy w Tokio zaprzeczają, iż zmiana kondolencji wysłanych Tajwanowi przez premiera Shinzō Abe po trzęsieniu ziemi 6 lutego br. nastąpiła w wyniku interwencji ambasady ChRL. Oryginalny list kondolencyjny był zaadresowany do prezydent Tsai Ing-wen, ale w wersji opublikowanej przez japoński MSZ już brakuje jej imienia.

Yoshihide Suga, szef gabinetu premiera przyznał jednak na wtorkowej konferencji prasowej, że Pekin złożył protest oraz, że faktycznie zmieniono kondolencje. Suga utrzymuje jednak, że zmiana nie wynika z presji Pekinu, ale z przekonania, iż „było stosowne wysłać wiadomość zaadresowaną do wszystkich na Tajwanie”.

Pekin protestuje za każdym razem, kiedy Japonia lub inne państwo adresuje polityków na Tajwanie przez ich oficjalne tytuły, utrzymując, iż łamie to zasadę jednych Chin.

Tsai Ing-wen i Shinzō Abe spotkali się wielokrotnie, ale unikają spotkań od czasu, kiedy Tsai została wybrana na urząd prezydenta Republiki Chińskiej.

W obydwu wersjach wiadomości Abe podziękował Tajwańczykom za wsparcie, jakie udzielili Japonii w marcu 2011 roku, w czasie katastrofalnego trzęsienia ziemi i wywołanego nim tsunami. Zaoferował też wszelką pomoc po trzęsieniu ziemi, które dotknęło Hualien z siłą 6,4 w skali Richtera i kosztowało życie 17 osób.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.