Będzie mniej telefonów, pod które trzeba zadzwonić, aby załatwić konkretną sprawę w Pekinie, ale równocześnie będą one częściej zajęte.

W Pekinie ogłoszono plany redukcji ministerstw i agencji rządowych w celu konsolidacji poszczególnych stref odpowiedzialności. Zmiany są na tyle duże, że mówi się nawet o złamaniu dotychczasowych struktur władzy.

Zmiany mają kilka celów zarówno praktycznych jak i politycznych:

  • skrócenie łańcucha decyzyjnego i poprawa koherentności działań;
  • konsolidacja konkurujących ze sobą organów powinna poprawić też zdolności biurokracji do skutecznego arbitrażu;
  • zwiększenie bezpośredniej kontroli aparatu partyjnego nad działaniami struktur państwowych;
  • przy okazji zmian strukturalnych dojdzie do poważnych roszad personalnych i można się spodziewać, że kluczowe stanowiska będą obsadzone ludźmi bliskimi Xi Jinping;
  • zmniejszenie „udzielnych księstw” powinno zmniejszyć także liczbę ośrodków, które będą brały udział w ogólnym przeciąganiu liny o środki i wpływy, co – w zamyśle Xi Jinping – może się przełożyć na zmniejszenie napięć w aparacie władzy.

Najważniejsze zmiany między innymi obejmują:

  • powstanie Narodowej Komisji Nadzoru, która połączy w sobie funkcje struktur partyjnych odpowiedzialnych za dyscyplinę kadr oraz aparatu państwowego zajmującego się walką z nadużyciami i korupcją;
  • zostaną połączone agencje odpowiedzialne za nadzór bankowy i sektor ubezpieczeniowy;
  • agencje odpowiadające za ochronę środowiska oraz ziemię i zasoby naturalne będą przemianowane w dwa nowe ministerstwa;
  • Państwowa Administracja Prasy, Publikacji, Radia, Filmu i Telewizji (国家广播电影电视总, SAPPRFT) zostanie włączona w struktury Ministerstwa Kultury;
  • agencja zajmująca się nadzorem nad rynkiem ubezpieczeń zdrowotnych będzie scalona z Ministerstwem Zdrowia.1

W sumie zniknie osiem agencji rzędu ministerialnego i siedem agencji niższego stopnia.

Wielu także odbierze tak poważną zmianę, w tym ścisłe podporzadkowanie aparatu państwowego odpowiednim strukturom partyjnym, jako ruch ubezwładniający premiera Li Keqiang. Zwłaszcza, ze gospodarka, tradycyjnie w portfolio premiera, została przekazana nowemu wicepremierowi, Liu He bliskiemu współpracownikowi Xi Jinping.

Nie można jednak odmówić reformie elementu racjonalizującego, ale wiąże się ona z centralizacją. W efekcie zawęzi się jeszcze bardziej przysłowiowe „wąskie gardło” decyzyjne.

Dalekosiężnym celem jest budowa profesjonalnej kadry zarządzającej. Tylko czy to nie kłuci się ze zwiększeniem nadzoru KPCh nad codziennymi działaniami struktur państwowych?

Mniejsza ilość stanowisk oznacza też mniejsze możliwości dla potencjalnych konkurentów Xi Jinping budowania własnego zaplecza politycznego. To samo w sobie jednak nie zlikwiduje ambicji innych działaczy. Niespełnione ambicje młodszych członków aparatu partyjnego prędzej czy później ujawnią się i to jak zawsze w najmniej sprzyjających dla Xi Jinping okolicznościach.


1 Czy to zapowiedź powstania powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.