Według doniesień Reutera administracja Donalda Trumpa szykuje pakiet regulacji skierowany przeciwko ChRL, obejmujący restrykcje inwestycyjne, taryfy celne, a nawet poważne ograniczenia wizowe. Ma to być efekt postępowania sprawdzającego prowadzonego przez Robert Lighthizer, szefa Biura Reprezentacyjnego Handlu Stanów Zjednoczonych (Office of the United States Trade Representative – USTR).

Zgodnie z tzw. „Sekcją 301” Ustawy o Handlu (Trade Act) z 1974 roku USTR miało zdeterminować, czy ChRL stosuje „nieracjonalne i dyskryminujące” praktyki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Jak nie trudno zgadnąć przeprowadzone na poważnie śledztwo Lighthizera musiało potwierdzić, to co większość zwykłych zjadaczy chleba zgaduje intuicyjnie, że Pekin nie gra uczciwie.

W efekcie administracja Trumpa może nałożyć na produkty z ChRL cła, które sięgną – według nieoficjalnych zapowiedzi – 60 miliardów USD. Na celownik mają być wzięte przede wszystkim sektory telekomunikacyjny1 i nowych technologii.

ChRL ma nadwyżkę handlową ze Stanami Zjednoczonymi sięgającą 375 miliardów USD, ale mimo wszystko – jeżeli te wiadomości się potwierdzą – będziemy mieli do czynienia z wojną celną na całego. Pekin po prostu nie będzie mógł zignorować takiego wyzwania.

Waszyngton nie ma jednak zamiaru działać samodzielnie. Anonimowe źródła w Brukseli przyznają, że co najmniej od pół roku2 administracja Trumpa przekonuje europejskich partnerów do wspólnego działania. W tym kontekście, nałożenie dodatkowych taryf celnych na stal i aluminium, co dotknie przede wszystkim producentów z UE, może być traktowane jako sygnał Trumpa: jesteście ze mną, czy przeciwko mnie?

Pomijając słuszność zarzutów stawianych Pekinowi przez USTR, które przecież nie są niczym nowym, to dla administracji Trumpa może to być ostatnia szansa by coś zrobić. Na agendzie krajowej deadlock w Waszyngtonie uniemożliwia praktycznie jakikolwiek poważny ruch, a podjęcie zdecydowanych działań przeciwko ChRL jest relatywnie łatwe, ponieważ leżą w całości w gestii prezydenta.

Oczywiście, wbrew twittom Trumpa, wojna handlowa z ChRL nie będzie ani łatwa do wygrania, ani tym bardziej jej wynik łatwy do przewidzenia.


1 Od jakiegoś czasu największe obawy w Waszyngtonie budzi wizja przejęcia przez Pekin, rękoma Huawei, rozwoju sieci 5G.
2 Czy to też tłumaczy opóźnienie w działaniu?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.