Pekin szykuje wielką celebrę w związku z dziewiczym rejsem nowego lotniskowca, znanego obecnie jedynie pod nazwą „Typ 001A”.1 Pierwszy lotniskowiec Marynarki ALW, „Liaoning” nie był równie fetowany, ponieważ powstał na bazie kadłuba odkupionego od Ukrainy (wstępnie ochrzczonego „Admirał Kuzniecow”) i pamięta jeszcze czasy radzieckie.

Pierwsze próby morskie zostaną przeprowadzone prawdopodobnie w tym miesiącu, przed 23 kwietnia, kiedy przypada 69 rocznica powstania Marynarki ALW.2 O dokładanej dacie zdecydują warunki meteorologiczne oraz stan pływów morskich, mimo że okręt nie wypłynie dalej niż zatoka Bohai.

Nieoficjalne źródła podają, że w pierwszym rejsie będzie testowane tylko zasilanie, systemy awaryjne i radar. Co pokazuje, że nie rozwiązano wszystkich problemów technicznych, a wejście jednostki do służby jest jeszcze dalekie. Ponadto, do budowy okrętu miano także wykorzystać nowy stop stali i inżynierowie nie są pewni, czy nie napotkają podobnych problemów jak Royal Navy ze swoimi nowymi lotniskowcami.

Nowa jednostka może zostać przekazana Marynarce ALW najwcześniej w przyszłym roku, ale na osiągnięcie pełnych możliwości operacyjnych będzie potrzeba co najmniej kolejnych trzech lat.

Istnieje jednak zapotrzebowanie polityczne po zmianach w strukturach władzy na pokaz w stylu „jesteśmy zwarci i gotowi”. Zwłaszcza, że Xi Jinping konsoliduje władze także pod hasłem modernizacji ALW i uczynienia jej siłą bojową XXI wieku. Stąd przygotowanie pompy przy okazji pierwszych prób morskich.

Marynarka ALW wciąż uczy się operowania grupą uderzeniową lotniskowca i trudno powiedzieć, kiedy lotniskowce ChRL będą gotowe do użycia nie tylko na poziomie technicznym, ale także z punktu widzenia praktycznego. Zwłaszcza wyszkolenie załóg, ale też zdolności taktyczne oficerów floty pozostawiają wiele do życzenia. W sumie Marynarka ALW planuje zorganizowanie czterech3 grup uderzeniowych lotniskowców.

Czy dlatego, że wystarczy zamknąć cztery cieśniny: Malaka, Luzon, Miyako i Koreańską, aby odciąć ChRL od świata?


1 Pierwotnie występował pod nazwą kodową „CV17”. Zgodnie z typologią ALW „Typ 001A” to nazwa dla całej linii rozwojowej okrętów. Następny lotniskowiec (typ 001B?) ma mieć już napęd jądrowy. Wygląda na to, że Marynarka ALW planuje dwie linie lotniskowców o podobnych parametrach, tylko z różnym napędem.
2 Sama Armia Ludowo-Wyzwoleńcza powstała w 1946 roku w wyniku przemianowania Armii Czerwonej powołanej w 1927 roku.
3 Nie wiemy ile – według chińskich planistów – ma być lotniskowców w każdej z nich.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.