131884-120925-aircraft-carrier

ALW od lat próbuje zniwelować przewagę Stanów Zjednoczonych na morzu głównie przez budowę flotylli małych jednostek nawodnych i podwodnych zdolnych do zablokowania dostępu w bezpośrednie sąsiedztwo ChRL dużych zespołów US Navy. Jest to rozsądna strategia w razie konfliktu asymetrycznego (w potocznym sensie rozumienia tego terminu), ale Pekin ma ambicje rzucenia wyzwania Waszyngtonowi także na całym Wschodnim Pacyfiku oraz Oceanie Indyjskim. Tego nie da się osiągnąć bez budowy flotylli, których rdzeń stanowią lotniskowce.

Dlatego projekt Liaoning – pierwszego lotniskowca ChRL – jest kluczowy dla planów ekspansji. Jednostka jest jednak wciąż dotykana kolejnymi problemami technicznymi.

W zeszłym tygodniu w czasie kolejnej serii prób morskich lotniskowiec stracił nagle zasilanie. Na pokładzie miało dojść do wybuchu, który spowodował paraliż instalacji elektrycznej. Nie wiadomo, czy to instalacja byłą źródłem eksplozji, czy po prostu automatycznie się wyłączyła w wyniku wybuchu. Jednak jednostka, bądź co bądź, bojowa nie powinna „wyłączać się” w wyniki nawet dużej eksplozji. Jest to jednak problem często spotykany na lotniskowcach konstruowanych w latach osiemdziesiątych w Związku Radzieckim. Liaoning został zakupiony przez ChRL od Ukrainy w 1998 roku, a jego budowę rozpoczęto jeszcze w 1988 roku. Nic dziwnego, że podobna rosyjska jednostka Admirał Kuzniecow nie wychodzi w może bez eskorty kilku holowników. Sam Liaoning – jeszcze pod nazwą Wariag – miał pierwsze kłopoty techniczne w czasie transportu na Daleki Wschód.

Kwestie techniczne są tylko częścią problemu, na jakie natrafia modernizacja ALW. Przy odpowiednim nakładzie środków ChRL pewnie rozwiąże większość z nich. Poważniejszy jednak kłopot wynika z faktu, że zniwelowanie przewagi technologicznej Stanów Zjednoczonych jest możliwe tylko przy wykorzystaniu dobrze rozbudowanego aparatu szpiegostwa przemysłowego, a to powoduje wzrastanie napięcia w relacjach z Waszyngtonem i może przyśpieszyć potencjalną konfrontację. Ten pośpiech w wyrównywaniu różnic prowokuje także Pekin do budowy potencjału do wyprzedzającego ataku, jak możliwość niszczenia satelitów czy międzykontynentalne pociski wielogłowicowe. Co ma zniwelować różnice w broni konwencjonalnej ze Stanami Zjednoczonymi, lecz to powoduje, że zachowanie Pekinu staje się coraz trudniejsze do przewidzenia i ocenienie przez innych graczy, a to – bez względu na właściwe intencje Pekinu – stwarza samo w sobie zagrożenie.

Inne bolączki ALW – moim zdaniem o wiele większe – mają charakter socjologiczny. Nie tylko struktura dowodzenia, ale cała struktura ALW jest nieadekwatna do nowoczesnych konfliktów. W ALW podstawową jednostką taktyczną wciąż jest kompania żołnierzy, kiedy w NATO jest to drużyna. Problem jest też demografia armii jedynaków, a także fatalne przygotowanie techniczne pochodzących głównie ze wsi żołnierzy, którzy mają za sobą co najwyżej szkołę podstawową. Brak zdolności stworzenia nowoczesnych procedur szkoleniowych tylko pogłębia kłopot.

Te problemy są jednak pochodną autorytarnej formy rządów ChRL i blokad mobilności społecznej, których wojskowi nie mogą tknąć. Wątpię zresztą, aby większość z nich zdawała sobie z tego sprawę. I ta właśnie niezdolność do dostrzeżenia własnych słabość strukturalnych jest chyba największą słabością ALW i źródłem największego niebezpieczeństwa dla pokoju.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] lotniskowców. Co prawda ALW posiada na razie jeden lotniskowiec – Lioaning, który raczej nie ma większej wartości bojowej, ale w planach jest budowa kolejnych. Dla Indii to poważne zagrożenie ze strategicznego punktu […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] CV16 miał posłużyć do testów i zdobycia doświadczenia w operowaniu lotniskowcem. Wiedzę miano wykorzystać do opracowania własnej konstrukcji. Lecz z upublicznianych zdjęć, jak i obserwacji satelitarnej budowy, specjaliści wnioskują, że CV17 w dużym stopniu jest kopią CV16 i to mimo, że ten ostatni przysparza wiele problemów. Zwłaszcza system napędowy. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] lotniskowiec (nazwany Shandong), a pierwszy wprowadzony do służby Liaoning jest intensywnie, choć nie bez kłopotów, wdrażany do […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] znanego obecnie jedynie pod nazwą „Typ 001A”.1 Pierwszy lotniskowiec Marynarki ALW, „Liaoning” nie był równie fetowany, ponieważ powstał na bazie kadłuba odkupionego od Ukrainy (wstępnie […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.