Autor: Kerry Brown
Tytuł: Carnival China: China in the Era of Hu Jintao and Xi Jinping (Karnawał Chiny: Chiny w epoce Hu Jintao i Xi jInping)
Wydawnictwo: Imperial College Press (2014)

Mam kłopot z tą książką Kerry’ego Browna. Z jednej strony to wspaniały zestaw esejów pokazujących poziom demoralizacji systemu w latach 2003-2013, w czasach rządów duetu Hu Jintao i Wen Jiabao.

Brown z wprawą i znajomością chińskich realiów opisuje kolejne afery. Zarówno te, które dotarły do światowej opinii publicznej, jak upadek Bo Xilai, jak mniejszego kalibru, które przyciągnęły uwagę Chińczyków, ale nic nie mówią ludziom poza Chinami. Zajmuje się tez innymi ciemnymi stronami reżimu, jak uwięzienie Liu Xiaobo, czy „bonanzą” związaną z Olimpiadą w Pekinie.

Brown opisuje degrengoladę partii komunistycznej i jej aparatu od poziomu wsi na zapadłej prowincji, gdzie trudno ją odróżnić od organizacji przestępczej, po machlojki na najwyższych szczeblach władzy, przykrywające wielkie interesy między potężnymi klanami partyjnych książątek.

Równocześnie jednak Brown popełnia poważny błąd. Tak jak nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, tak nie powinno się opisywać rządów kolejnego genseka na ich początku.

Brown jednak niepotrzebnie wpisuję w swoją narrację epoki Hujintao także Xi Jinping. Oczywiście Xi jest produktem tego systemu ze wszystkimi tego konsekwencjami, ale nie oznacza to, że jego rządy będą powielać ten sam schemat. Wręcz już dzisiaj wyraźnie widzimy, że będzie to coś innego, nie koniecznie lepszego.

Z tym jednym zastrzeżeniem mogę gorąco polecić i tę książkę Browna.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.