Według danych z marca, opublikowanych przez FED w zeszłym tygodniu, ChRL zwiększyła pulę posiadanych obligacji FED o 11 miliardów USD. To chyba tak na zachętę przed negocjacjami ws. uniknięcia wojny  handlowej.

Według doniesień prasowych w zeszłą sobotę w czasie rozmów Liu He, wicepremiera odpowiedzialnego za kwestie gospodarcze i  Stevena Mnuchina, sekretarza skarbu zawarto w Waszyngtonie „konsensus w celu podjęcia skutecznych działań prowadzących do istotnego zmniejszenia deficytu handlowego” między Stanami Zjednoczonymi a ChRL.

Strona chińska mówi, że w celu „wyjścia naprzeciw potrzebom konsumpcyjnym Chińczyków i potrzebie rozwoju gospodarki wysokiej jakości, Chiny znacząco zwiększą zakupy dóbr i usług w Stanach Zjednoczonych”.

Nie podano sumy, o jaką ma być zmniejszona, wynosząca obecnie 335 miliardów USD różnica w handlu. Pierwotnie amerykańska administracja domagała się zmniejszenia deficytu do 2020 roku o 200 miliardów USD.

Propaganda ChRL odtrąbiła oczywiście natychmiast sukces strategii „win-win”, ale chiński Internet zareagował sceptycznie. Co prawda cenzura w ciągu kilku godzin usunęła niepochlebne głosy o „padaniu na kolana” lub „zwycięstwie szaleńca”, ale widać, że partia stała się zakładniczką własnej propagandy i ciągłego bicia w nacjonalistyczny bęben.

Tak jak pisałem przy okazji pierwszego spotkania w Pekinie, uważam, że ChRL była od samego początku gotowa do podobnych ustępstw. Xi Jinping i towarzysze są zdeterminowani zmienić wiele, aby nic się nie zmieniło. Istotą sprawy nie jest deficyt, ale jego rzeczywista przyczyna, czyli nieuczciwe praktyki handlowe ChRL, wymuszenie transferu technologii, szpiegostwo przemysłowe, kradzież własności intelektualnej, wymuszanie zmiany standardów, kreowanie zadłużenia w państwach rozwijających się itp., itd. Gra nie toczy się o taki czy inny bilans handlowy w tym, czy tamtym roku, ale kształt i przyszłość międzynarodowego podziału pracy i przepływów kapitału.

ChRL nie jest już gospodarką zależną od eksportu,1 jak to miało miejsce jeszcze dziesięć lat temu i zmniejszenie sprzedaży do Stanów Zjednoczonych nie powinno być tak dużym problemem, zwłaszcza, że deficyt też można zredukować zwiększając import. Są to jednak wszystko rozwiązania krótkofalowe i łatwe do odwrócenia.

Pekin wierzy, że czas gra na jego korzyść i jest gotowy do taktycznych ustępstw. Także administracja Trumpa jest „głodna” sukcesu i Pekin może dać jej zwycięstwo. Oczywiście nie może to być łatwe zwycięstwo, więc pewnie czeka nas jeszcze kilka zakrętów i trudne „maratony negocjacyjne”, ale to wszystko gra dla gawiedzi.


1 Inna sprawa, że jest uzależniona od długu, który jest wciąż rolowany.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] natychmiast odpowiedział, że posunięcie Trumpa jest sprzeczne z konsensusem zawartym niedawno w Waszyngtonie, a ChRL „jest pewna siebie, zdolna i doświadczona w obronie korzyści ludu chińskiego i […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.