Liu Xia jest, niestety często, sprowadzana do roli „wdowy po Liu Xiaobo” a trzeba pamiętać, że na równi z nim angażowała się w prodemokratyczne działania i ma własne osiągnięcia.

Liu Xia, poetka i artystka była w areszcie domowym od 2010 roku, kiedy jej mąż, Liu Xiaobo otrzymał pokojową nagrodę Nobla, przebywają w więzieniu. Według doniesień agencyjnych znalazła się dzisiaj w samolocie lecącym z Pekinu do Helsinek, gdzie ma przesiadkę do Berlina.

Zwolnienie Liu Xia wiąże się z wizytą premiera ChRL Li Keqiang w Niemczech, gdzie spotkał się wczoraj z kanclerz, Angelą Merkel. Kanclerz miała poruszyć sprawę Liu Xia w czasie rozmów, a Li miał przyrzec „zwolnienie w krótkim czasie w celu umożliwienia leczenia”.1

Wydaje się, że decyzję o zwolnieniu Liu Xia podjęto w związku z wojną celną ze Stanami Zjednoczonymi. Pekin stara się przedstawiać jako orędownik wolnego handlu i szuka porozumienia z UE. Dlatego będzie starał się załagodzić wszelką krytykę dotycząca kwestii praw człowieka, z najbardziej medialną sprawą „wdowy po nobliście” na czele.

Z ChRL nie wypuszczono jednak Liu Hui, jej młodszego brata, który jak można się domyślać będzie teraz de facto zakładnikiem, gwarantującym, że Liu Xia na emigracji nie będzie zbyt ostrym krytykiem reżimu.


1 Po latach nieformalnego aresztu Liu Xia cierpi na kliniczną depresję.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.