Pakistan planuje renegocjację projektów infrastrukturalnych planowanych i już powstających w ramach Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego (China–Pakistan Economic Corridor, CPEC, 中国-巴基斯坦经济走廊), jednego z głównych projektów Inicjatywy Pasa i Szlaku. W ten sposób Pakistan dołączył do państw zgłaszających zastrzeżenia do sztandarowego projektu Xi Jinping.

CPEC to największy projekt Pekinu poza granicami ChRL, wart 62 mld USD – dla porównania Xi Jinping zadeklarował na ostatni FOCAC „ledwie” 60 mld USD dla całego kontynentu afrykańskiego. Ma to być pokazowy projekt Pekinu, który ma „otwierać oczy niedowiarkom”.

CPEC przechodzi także przez okupowaną przez Pakistan część Kaszmiru, co jest zarzewiem kolejnego sporu na linii New Delhi i Pekin.

Perwotne plany zakładały, że CPEC przetnie Pakistan najkrótszą droga, ale aktywność organizacji terrorystycznych spowodowała, że jego przebieg odsunięto jak najdalej od terytoriów plemiennych.

Korytarz ma łączyć Kaszgar w Turkiestanie Wschodnim (Xinjiang) z Pakistańskim portem Gwadar, gdzie zgodnie z niepotwierdzonymi plotkami ma powstać baza Marynarki ALW. Projekt da ChRL bezpośrednie wyjście na Ocean Indyjski z pominięciem wąskiego gardła, jakie stanowi Cieśnina Malaka. Wzdłuż linii kolejowej i nowych dróg mają powstać nowe centra przemysłowe.

Co się stało?

Podobnie jak w Malezji sytuacja w Pakistanie zmieniła się po wyborach i podobnie jak w Malezji, choć chyba w mniejszej skali, kwestia chińskich inwestycji była powodem odwrócenia się wyborców od poprzedniego rządu.1

Nowy premier, Imran Khan wzorując się na przykładzie Malezji powołał dziewięcioosobową radę, która ma dokonać ewaluacji projektów w ramach CPEC. Abdul Razak Dawood, nowy minister handlu, powiedział, że poprzedni rząd „wykonał złą pracę negocjując z Chinami CPEC – nie wykonali pracy domowej prawidłowo i nie negocjowali prawidłowo, więc oddali za dużo (…). Chińskie firmy otrzymały zwolnienia podatkowe, wiele zwolnień i mają zbytnią przewagę w Pakistanie.” Dodał też, że „powinniśmy się wstrzymać na rok, żebyśmy mogli zebrać się i zacząć działać.” Pekin zaniepokojony biegiem wypadków wysłał w weekend do Islamabadu szefa dyplomacji, Wang Yi, który zapewnił, że Pekin jest otwarty na renegocjacje.

Pekin nie może pozwolić sobie na kolejną porażkę w zagranicznej polityce gospodarczej. Wang Yi na każdym kroku także podkreślał, że to nie projekty w ramach CPEC spowodowały zwiększenie wzrost zadłużenia Pakistanu, co jest echem oskarżeń, że Inicjatywa Pasa i Szlaku stanowi pułapkę zadłużeniową.

Nowy rząd nie ma jednak zamiaru rezygnować z CPEC, ale jego celem jest rozciągniecie projektu w czasie i wydłużenie okresu spłaty zaciągniętych kredytów. Pakistan jest w środku kryzysu finansowego i za wszelką cenę szuka sposobu, aby uniknąć konieczności zwrócenia się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pomoc – byłby to trzynasty raz, kiedy MFW w ciągu trzydziestu lat musiałby ratować Pakistan przed totalnym załamaniem.2 Równocześnie Islamabad oczekuje pomocy finansowej od Pekinu. Wydaje się, że ten nie będzie miał wyboru i odkręci kurek z pieniędzmi.


1 Oczywiście trudno powiedzieć na ile wybory w Pakistanie były uczciwe. Imran Khan i jego Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI), Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości są zarówno powiązani z pakistańskim wywiadem wojskowym, jak i islamistami, propagując „egalitarną islamską demokrację”. Generalnie sam Khan jak i jego partia odwołuje się do egalitarnych, można rzecz – trochę anachronizując, ale świadomie – antykapitalistycznych wątków w Islamie, które wbrew wyobrażeniom zwykłego zjadacza chleba na Zachodzi są bardzo żywotne, zwłaszcza w Pakistanie.
2 Nie wiadomo, czy Pakistan otrzymałby w ogóle taką pomoc. W Waszyngtonie, który wciąż ma poważne wpływy w MFW pojawiają się głosy aby blokować udzielanie pomocy krajom, które wpadły w kłopoty finansowe z powodu udziału w Inicjatywie Pasa i Szlaku. W wypadku Pakistanu dochodzi też kwestia wzajemnych relacji pakistańsko-amerykańskich, które są chyba na najniższym poziomie w historii.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] to kolejny atak na obiekt powiązany z obecnością ChRL w Pakistanie. Wraz ze wzrostem chińskich wpływów gospodarczych, politycznych, ale też i w sferze bezpieczeństwa w Pakistanie także Chińczycy i wszystko, co […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.