Chińskie giełdy w Szanghaju i w Shenzhen odnotowały w poniedziałek dalsze wzrosty po piątkowej poprawie notowań. Shanghai Composite wzrósł o 3.1 punktu procentowego, a w Shenzhen o 3,4. Także w Hong Kongu indeks Hang Seng China Enterprises, notujący akcje przedsiębiorstw z kontynentu wzrósł o 2,4.

Jest to reakcja na zapowiedzi Pekinu, przede wszystkim wicepremiera Liu He,1 że władze będą dążyć do utrzymania wyznaczonych celów wzrostu gospodarczego (6,5% PKB rok-do roku), mimo że dane za trzeci kwartał okazały się o wiele słabsze od oczekiwań i planów.

W powszechnej ocenie zapowiedzi Liu He, oznaczają luzowanie polityki pieniężnej i nowy program stymulacyjny, a to oznacza zwiększenie podaży pieniądza, które w realiach ChRL prędzej czy później muszą trafić na giełdę.

Osobiście wątpię, aby odbicie było trwałe.

Po pierwsze, entuzjazm na giełdach, jest entuzjazmem spekulacyjnym. Inwestorzy kupują akcje z nadzieją na ich droższe odsprzedanie w momencie, kiedy na giełdy dotrze tsunami taniego pieniądza z oczekiwanego programu stymulacyjnego.

Po drugie, brak solidnych podstaw gospodarczych, aby liczyć na realną poprawę gospodarczą. Kolejny program stymulacyjny oznacza przecież odłożenie na niewidomo jak długo potrzebnych reform gospodarczych – kolejny raz. Dodatkowo, ChRL po raz pierwszy od dwudziestu lat odnotowała deficyt w bilansie obrotów bieżących. Jeżeli trend się utrzyma, to nie tylko zabranie kapitału na Pas i Szlak, ale Pekin będzie musiał się poważnie zadłużyć, aby stymulować gospodarkę. Problem w tym, że jest to rozwiązanie krótkoterminowe, a równocześnie nie widać, aby władze przymierzały się do przeprowadzenia koniecznych, lecz bolesnych reform. Zresztą z każdym kolejnym cyklem zadłużenia się jest to coraz trudniejsze i kosztowniejsze.


1 De facto premiera, jak wieść niesie pekińska plotka, ponieważ Liu He miał przejąć nie tylko portfolio gospodarcze z rąk de iure premiera Li Keqiang, ale też cały nadzór nad administracją państwową.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.