ChRL kreuje się na orędowniczkę wolnego handlu, ale retoryka kończy się tam, gdzie zaczynają się prawdziwe interesy. Świetnie to widać w wypadku systemu ograniczającego import cukru do ChRL, co jest przedmiotem skargi Brazylii do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W zeszłym roku ChRL podwyższyła nagle cło na importowany cukier z 25% do 45%. W tym roku zredukowano stawkę do 40% – klasyczna zagrywka Pekinu: zrobić trzy kroki do przodu, a potem jeden do tyłu i twierdzić, że liberalizuje się rynek. Na tym jednak nie koniec. W maju przyszłego roku cło ma spaść do 35%, ale tylko na pierwsze milion 945 tysięcy ton,1 ale każda tona ponad limit importowy będzie objęta cłem w wysokości 50%. Dodatkowo Pekin wprowadził obowiązek licencjonowania dla importerów cukru, co jest kolejną pozataryfową przeszkodą. Teoretycznie licencjonowanie jest automatyczne, ale zgodnie ze skargą Brazylii automatyzm kończy się po wyczerpaniu limitu importowego. Gdyby tego wszystkiego było mało, to Ministerstwo Handlu Zagranicznego, może w każdej chwili wstrzymać wydawanie licencji, jeżeli uzna, że import rośnie zbyt szybko – nawet w granicach limitu.

Zgodnie z regułami WTO państwa członkowskie mają prawo wprowadzić podobne rozwiązania jako tymczasowe rozwiązanie ochronne, tzw. mechanizmy obronne zgodnie z odpowiednim porozumieniem (WTO’s Safeguards Agreement) w wypadku, kiedy nastąpił gwałtowny i nieprzewidziany wzrost importu, który mógł zagrozić rodzimym producentom określonego towaru. Jednak może to nastąpić w określonych warunkach, które zdaniem Brazylii nie miały w ogóle miejsca. Według strony brazylijskiej ChRL pogwałciła 12 reguł dotyczących porozumienia WTO’s Safeguards Agreement, 5 reguł dotyczących wprowadzania limitów importowych, 13 odnośnie systemów licencjonowania importu.

Pekin wszystkiemu oczywiście zaprzecza, ale teraz będzie miał 60 dniowy okres na wynegocjowanie z Brazylią kompromisu. Jeżeli do tego nie dojdzie, to sprawa trafi do panelu rozjemczego WTO. Ponownie, jeżeli nawet Brazylia wygra postępowanie w WTO to miną lata, może nawet dekada zanim Pekin będzie musiał zmienić politykę importową odnośnie cukru.

Nic dziwnego, że wielu polityków na Zachodzie uważa, że mechanizmy WTO nie działają w wypadku państw jak ChRL.


1 W 2017 roku całość importu cukru do ChRL wyniosła 2,29 miliona ton.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] a na razie odeślę zainteresowanych tym jak wygląda liberalizacja po chińsku do tekstu o sporze Brazylii z ChRL odnośnie zaporowych ceł na import cukru. Dzisiaj wolę napisać o wiadomości z zeszłego tygodnia, która przeszła praktycznie bez […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.