W zeszły piątek zawalił się most na rzece Irawadi (Irawaddy) prowadzący ze stolicy stanu Kaczin, Myitkyina do granicy z ChRL. Do katastrofy doszło w czasie przejazdu konwoju ciężarówek wiozących do ChRL rudy metali rzadkich. Jedna z ciężarówek wpadła do rzeki, ale kierowca przeżył, doznając jedynie drobnych obrażeń. Jednak połączenie do ChRL zostało przerwane.

Zwalony most był przeprawą tymczasową, ponieważ stojący w tym miejscu wcześniej most został wysadzony w 2012 roku przez Armię Niepodległości Kaczinu. Powstańcy oskarżają rząd centralny, iż ten pozwolił chińskiemu biznesowi na rabunkową eksploatacje bogactw naturalnych regionu.

Biurokraci w stolicy muszą być w szoku, fizyka nie posłuchała się urzędu i w magiczny sposób nie zwiększyła się nośność mostu.

Nie wiadomo, czy do katastrofy doszło w wyniku sabotażu, lecz jest to mało prawdopodobne, ponieważ nikt się nie przyznał do zamachu, a z podawanych prze agencje informacji wynika, że na tymczasowy most nie powinny wjeżdżać ciężkie ciężarówki. Konwój dostał jednak zezwolenie z ministerstwa handlu rządu centralnego.

Katastrofa nagłośni teraz kwestię eksploatacji przez Chińczyków bogactw naturalnych w regionach przygranicznych, co już wcześniej było przedmiotem napięć, które nakładają się na spory etniczne. Obok Kuczinu walki z różną intensywnością maja też miejsce w Kokang. Jednak krytyka, jaką spotyka Naypyidaw w związku z kryzysem Rohingja, raczej spowoduje, że rządzący Myanmarem układ między wojskowymi i Narodową Ligią na Rzecz Demokracji Aung San Suu Kyi będzie unikać antagonizowania teraz Pekinu.

Stan Kuczin ogłosił niepodległość w 1962 roku po zamachu stanu w ówczesnej Birmie (od 1989 r. Maynmar) i pozostawał de facto niepodległym państwem do ofensywy wojsk rządu centralnego w 1994 roku. Wyniku zawartego porozumienia Kuczin wrócił do Myanmaru, ale uzyskał sporą autonomię. W 2011 roku doszło jednak do wybuchu walk między myanmarską armią a miejscową ludnością skupioną w Armii Niepodległości Kuczinu na tle planów budowy przez Chińczyków hydroelektrowni Ta-pein.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.