Wczoraj rozpoczęła się w Szanghaju, a właściwie pod Szanghajem, budowa fabryki Tesli, która do końca br. ma zacząć produkcję Modelu 3. Według zapowiedzi Elona Muska, budowa ma być zakończona latem br., a pełna moc produkcyjna będzie osiągnięta w przyszłym roku. Samochody elektryczne z zakładów w Szanghaju mają trafiać na rynek tzw. wielkich Chin.1

Umowę na budowę pierwszej fabryki Tesli w ChRL zawarto w lipcu ubiegłego roku. „Gigafaktory 3” ma produkować pół miliona pojazdów rocznie. Decyzja o budowie zakładów w ChRL zapadła po rozpoczęciu wojny handlowej między Pekinem i Waszyngtonem. Dzięki ulokowaniu produkcji na miejscu Tesla uniknie nie tylko obecnych ceł,2 ale zabezpieczy się na przyszłość.

Tego akurat jednak nie byłbym pewien. Pekin dąży do wyeliminowania z rodzimego rynku zagranicznej konkurencji w sektorach, które uznał za kluczowe dla rozwoju ChRL (Made in China 2025). Priorytetowe miejsce na liście zajmuje produkcja pojazdów elektrycznych. Dlatego rozsądnym jest podejrzewać, że historia Tesli skończy się tak samo, jak wielu innych zachodnich producentów. Pewnego dnia, kiedy już wyszkoli lokalny personel, a chińscy inżynierowie zrozumieją koncepcję stojące u podstaw sukcesu Tesli, to w innej części ChRL powstanie nagle konkurencyjna firma, która startując od zera będzie dysponować oszałamiającym kapitałem i bez problemu wprowadzi na rynek konkurencyjny samochód. Wtedy też nagle zakłady Tesli zaczną mieć kłopoty. A to będą problemy z dostawami prądu (Lato, więc ludzie zużywają więcej prądu, aby się chłodzić. Zima więc ludzie zużywają więcej prądu, aby się ogrzewać.), albo się okaże, że nie spełnia norm bezpieczeństwa, ponieważ gniazdka na ścianach są zamontowane za wysoko lub za nisko, itp.


1 Co w korporacyjnej nowomowie oznacza ChRL z Hong Kongiem i Makao oraz Tajwan. W ten sposób międzynarodowe korporacje zadowalają obydwie strony. Pekin się cieszy, bo jest mowa o jednych a ponadto „wielkich” Chinach, a Tajwan ponieważ nie ma mowy o ChRL i zawsze może udawać, że to termin geograficzny a nie polityczny.
2 W 2018 roku Tesla najpierw podniosła ceny pojazdów oferowanych na rynku w ChRL, aby zrekompensować sobie cła nałożone przez Pekin, ale później w obliczu spadającej sprzedaży musiała je obniżyć w obliczu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. I bardzo dobrze.

    Polubione przez 1 osoba

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.