Serwis DW (dawniej Deutsche Welle) podał informację, iż Europejska Służba Działań Zewnętrznych (European External Action Service – EEAS) ostrzegła unijnych urzędników i dyplomatów, że w samej Brukseli ma działać ok. 250 chińskich i 200 rosyjskich agentów.

Oczywiście nie trzeba było długo czekać na odpowiedź. W Pekinie trwa przerwa świąteczna z okazji Chińskiego Nowego Roku, ale misja przy unijnych instytucjach stoi na posterunku. W wydanym oświadczeniu zaprzecza wszystkiemu i stwierdza, że „doniesienia są bezpodstawne” oraz podkreśla, że „Chiny zawsze respektują suwerenność wszystkich państw i nie interweniują w sprawy wewnętrzne innych krajów.” Dodając na końcu dużo o wymianie handlowej, jakby miała ona powstrzymywać Pekin od normalnej działalności szpiegowskiej.

Według DW pracownicy unijnych instytucji zostali poinstruowani, aby unikali niektórych lokali w centrum Brukseli, włącznie z tymi w zasięgu krótkiego spaceru od budynków unijnych, ponieważ stanowią one stałe „tereny łowieckie” chińskich i rosyjskich szpiegów. Większość chińskiej agentury ma być albo ulokowana w placówkach dyplomatycznych (przy rządzie belgijskim, jak przy UE) oraz w biurach chińskich firm.

Wszystko brzmi znajomo i układa się w utarty schemat działania chińskich – i nie tylko – służb. Chociaż, jak pisałem wcześniej, chiński wywiad testuje też inne sposoby rekrutacji. Wszystkie one sprowadzają się jednak do jednego. Wytypowana osoba jest namawiana do wyjazdu do Chin, na przykład na konferencję naukową lub podróż studyjną i dopiero na miejscu jest podejmowana próba rzeczywistej rekrutacji. Po pierwsze pozwala to zneutralizować działania kontrwywiadowcze zachodnich państw oraz chroni agentów w kraju działania, ponieważ nie biorą oni udziału w bezpośredniej próbie rekrutacji.

W sumie nic nowego pod słońcem. Nie bez przyczyny szpiegostwo jest nazywane drugim najstarszym zawodem świata. O co tyle krzyku? Naprawdę ktoś się spodziewał, że nie szpiegują?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.