Kilka tysięcy protestujących zebrało się w poniedziałek przed siedzibą władz powiatowych w Rongxian ()w Sichuan. Przyszli zaprotestować przeciwko frackingowi,1 który ich zdaniem jest odpowiedzialny za ostatnie mikrowstrząsy odczuwane na wskroś regionu. W czasie lokalnego trzęsienia ziemi w poniedziałek zginęły dwie osoby, było kilkudziesięciu rannych i szereg budynków uległo zniszczeniu. Większość mieszkańców spędziła noc na zewnątrz.

Korespondenci Radia Wolna Azja ocenili liczbę demonstrujących na dziesięć tysięcy. Na ujawnionym nagraniu widać, że tłum próbował wedrzeć się na teren kompleksu biurowego lokalnych władz. Cenzura szybko jednak ucięła wszelkie doniesienia na temat protestu. Jedynie media w Pekinie doniosły o wstrząsach w Rongxia w sile 4,3 i 4,9 w skali Richtera oraz potwierdziły śmierć dwóch osób.

Według lokalnej ludności do wstrząsów dochodzi od kiedy rozpoczęto proces frackingu w okolicy. Do mikrowstrząsów dochodzi zazwyczaj w trzy, cztery godziny po rozpoczęciu prac, ale nigdy nie były one na tyle silne, aby zagrozić życiu mieszkańców. Ostatnio jednak zwiększono skalę operacji, a od stycznia powiat był już dotknięty większymi wstrząsami pięciokrotnie. Zdaniem mieszkańców nie jest to przypadkowa zbieżność. Podobnie twierdzą niektórzy chińscy sejsmolodzy.

Rezerwy gazu łupkowego w Sichuanie są szacowane na 5.18 miliarda m3 i według badań z 2017 roku stanowią ok. jednej trzeciej rezerw ChRL.

W 2008 roku miało w Sichuan trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera. Zginęło 69 tysięcy ludzi, prawie 375 tysięcy odniosło obrażenia, ponad 18 zaginęło i nigdy nie zostało odnalezionych. 4,8 pozostało bez dachu nad głową. W czasie kataklizmu zginęło wyjątkowo dużo dzieci, ponieważ do wstrząsu doszło o 14:28 czasu pekińskiego, kiedy szkoły były pełne, ale za skalę tragedii odpowiadają władze i powszechna korupcja, co spowodowało, że budynki publiczne – poza urzędami – nie spełniały norm wymaganych w sejsmicznie aktywnym regionie. Chińczycy ukuli wtedy określenie „szkolne budynki z tofu” (豆腐渣校舍).

Pamięć o tragedii z 2008 roku i kompletny brak zaufania do władz dodatkowo wzmacniają podejrzenia i strach ludności w całym Sichuanie.


1 Proces służący do pozyskiwania gazu lub ropy z pokładów łupków.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.