Według doniesień Financial Times Microsoft współpracował z podlegającym bezpośrednio Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) KC KPCh Narodowym Uniwersytetem Technologii Obronnych (国防科技大学), znanym pod angielskim skrótem NUDT (National University of Defense Technology), nad programem badawczym mającym na celu rozwój sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI), który mógł być użyty dla celów militarnych i budowy systemu kontroli i cenzury.

Dowodem współpracy są trzy artykuły akademickie oblikowane w październiku ubiegłego roku wspólnie przez Microsoft Research Asia w Pekinie wraz z NUDT. Problematyczna jest nie tylko sama współpraca, ale też temat publikowanych artykułów, która wskazuje nie tylko na naturę wspólnych badań Microsoftu i NUDT, ale też pokazuje, iż rezultaty badań znalazły już konkretne zastosowanie przy masowej inwigilacji.

Jeden z artykułów mówi o wykorzystaniu AI do analizowania i mapowania otoczenia, co pozwoli lokalizować miejsce i czas, gdzie było zrobione dowolne zdjęcie lub film. Pozostałe publikacje dotyczą czytania maszynowego (machine reading), procesu pozwalającego komputerom zrozumienie i analizę tekstów, co wykracza daleko poza zwykłe skanowanie z wyszukiwaniem zabronionych słów lub fraz.

KPCh jednak nie ma zamiaru poprzestać na wykorzystywaniu AI do kontroli społecznej w ChRL. Celem jest zastosowanie sztucznej inteligencji zarówno do celów wojskowych (analiza i przetwarzanie danych na polu bitwy), jak i do monitorowania oraz wpływania na trendy w dyskursie publicznym w skali światowej. AI będzie mogła nie tylko wykryć i monitorować rozprzestrzenianie się w światowym Internecie niekorzystnych dla Pekinu informacji i opinii, ale też kreując w odpowiednich miejscach „kontr-narracje” będzie zdolna do ich zatrzymania lub chociaż ograniczyć zasięg.

Znowu na myśl nasuwa się Lenin mówiący o kapitalistach, co sprzedadzą sznur, na którym zawisną.

Microsoft tłumaczy się, że to normalne, iż naukowcy współpracują z innymi, wiodącymi badaczami w danej dziedzinie, a każdy przypadek współpracy jest oceniany spod względem zasad i reguł obowiązujących w firmie oraz pod kątem zgodności z prawem amerykańskim i lokalnym.

No cóż, nie wszystkie instytucje podchodzą do współpracy z podobnym spokojem. W zeszłym tygodniu MIT (Massachusetts Institute of Technology) zakończył współpracę z Huawei oraz wszczął procedurę kontroli podwyższonego ryzyka wspólnych programów badawczych z chińskimi podmiotami.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.