Według doniesień prasowych firma SenseNets,1 zakontraktowana przez chińską bezpiekę monitoruje dzięki połączeniu kilku technologii, jak GPS czy triangulacja a przede wszystkim rozpoznawanie twarzy miejsce przebywania i aktywność ok. 2,6 miliona ludzi w Turkiestanie Wschodnim.

W chińskiej prowincji Xinjiang, obejmującej między innymi historyczny Turkiestan Wschodni mieszka ok. 12 milionów przedstawicieli mniejszości etnicznych, przede wszystkim Ujgurów, ale też Kirgizów, Kazachów i innych. W tym ok. miliona siedzi w obozach reedukacyjnych, więc władze dobrze wiedzą co robią i gdzie są. Razem z 2,6 milionami śledzonymi dzięki rozbudowanemu systemowi inwigilacji daje to ponad 3,5 miliona ludzi w kręgu zainteresowania aparatu bezpieczeństwa. Czyli ponad jedną czwartą rdzennej ludności regionu, pod odliczeniu dzieci nawet więcej.

Sprawa wypłynęła ponieważ baza danych SenseNets, zawierająca informacje zbierane przez GPS była publicznie dostępna, dopóki nie została odkryta przez specjalistę z dziedziny bezpieczeństwa, Victora Geversa. Są w niej zgromadzone dane personalne, numery dowodów osobistych, zdjęcia, miejsce zatrudnienia oraz logi pokazujące miejsce pobytu śledzonych ludzi.

SenseNets dostarcza podobne usługi służbie bezpieczeństwa w innych prowincjach. W całej ChRL liczbę osób poddanych ciągłej inwigilacji elektronicznej można oszacować na kilkadziesiąt milionów.

Szczerze mówiąc, moją pierwszą reakcją było: tylko 2,6 miliona? Spodziewałem się, że aparat bezpieczeństwa monitoruje w czasie rzeczywistym całą dorosłą populację mniejszości narodowych, zamieszkujących Xinjiang. Potem uświadomiłem sobie, że wielu ludzi wciąż żyje na prowincji, która nie jest poddana – jeszcze – tak głębokiej penetracji przez systemy inwigilacyjne.


1 Firma o tej samej nazwie istnieje na Węgrzech, ale to jedynie zbieg okoliczności.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] via 2,6 miliona ludzi na podglądzie 24/7 — Za Wielkim Murem: Chiny i Azja […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Dowodem współpracy są trzy artykuły akademickie oblikowane w październiku ubiegłego roku wspólnie przez Microsoft Research Asia w Pekinie wraz z NUDT. Problematyczna jest nie tylko sama współpraca, ale też temat publikowanych artykułów, która wskazuje nie tylko na naturę wspólnych badań Microsoftu i NUDT, ale też pokazuje, iż rezultaty badań znalazły już konkretne zastosowanie przy masowej inwigilacji. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.