W poniedziałek Geng Shuang, rzecznik rządu w Pekinie oświadczył, że ChRL nie weźmie udziału w trójstronnych rozmowach na temat rozbrojenia nuklearnego z Rosją i Stanami Zjednoczonymi, zaproponowanymi przez administrację Donalda Trumpa.

W 2021 roku wygasa układ rozbrojeniowy New START (Strategic Arms Reduction Treaty) z 2010 roku, który zastąpił układ START z 1991 roku, który miał wygasnąć w 2012 roku. Obydwa porozumienia dotyczą ograniczenia liczby nuklearnych pocisków strategicznych i ich wyrzutni. Jeżeli nowy układ nie zostanie zawarty, to praktycznie będzie oznaczać powrót to nuklearnego wyścigu zbrojeń, ponieważ znikną wszelkiego rodzaju ograniczenia ilościowe.

Jeszcze w piątek Trump mówił, że „rozmawiał z Putinem i chińskimi władzami” o potencjalnym porozumieniu trójstronnym.

China, I’ve already spoken to them. They very much would like to be a part of that deal. In fact, during the trade talks, we started talking about that (…).
[Chiny, już z nimi rozmawiałem. Bardzo by chcieli wziąć udział w tym porozumieniu. W rzeczywistości, w czasie rozmów handlowych, rozmawialiśmy z nimi o tym (…).]

Tego typu porozumienia są od lat elementem budowania przez amerykańskich prezydentów dziedzictwa politycznego. Jednak Trump od samego początku krytykował New START jako niekorzystny dla Stanów Zjednoczonych. Dlatego wydaje się, że pomysł dokooptowania ChRL do rozmów to sposób na znalezienie pretekstu do jego nie zawarcia.

Sama ChRL posiada kilkuset głowic jądrowych1 i nie jest zainteresowana podpisywaniem układu z dwoma państwami, które dysponują arsenałami nuklearnymi liczonymi w tysiącach sztuk. Co prawda w takim wypadku ograniczenia ilościowe nie dotknęłyby chińskich głowic, ale ChRL zostałaby objęta reżimem wzajemnych inspekcji i kontroli, a tego nie chce.

Równocześnie chińska odmowa da Waszyngtonowi uzasadnienie do porzucenia rozmów z Rosją. Jeszcze w kwietniu Pompeo mówił w Kongresie, że administracja chce zawrzeć odpowiednie porozumienie (get the deal right) i trzeba być pewnym, że wszystkie strony, które mają znaczenie są częścią tego porozumienia (make sure we’ve got all of the parties that are relevant as a component).


1 Według szacunków Nuclear Treat Inactive jest to ok. 260 sztuk.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.