Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro odwołał sobotnie spotkanie w czasie szczytu G20 z chińską delegacją, której przewodniczył Xi Jinping. Przyczyną było spóźnienie chińskiej strony.

Sprawa jest o tyle nietypowa, że w czasie tego typu szczytów, często dochodzi do opóźnienia, kiedy mają miejsce spotkania bilateralne. Spotkanie między Bolsonaro a Xi miało mieć miejsce o 14:30, a już o 14:55 strona brazylijska poinformowała, że odwołuje spotkanie. Nie wydaje się, że brazylijska delegacja musiała się śpieszyć. W tym dniu już nie miała więcej spotkań, a do Japonii przyleciała samolotem prezydenckim, więc nie było pośpiechu. Mimo to, właśnie potrzeba zdążenia na samolot została podana jako powód odwołania spotkania.

Zgaduję, że przyczyna była inna. To prawda, że opóźnienia w czasie dużych międzynarodowych szczytów są rzeczą normalną, ale zazwyczaj strony informują się nawzajem o zaistniałej zwłoce. Jednak, czasami delegacje większych państw spóźniają się bez poinformowania i bez słowa wytłumaczenia, aby wywrzeć na partnerze presję psychologiczną.

Czy było tak w tym wypadku? Czy raczej doszło ze strony chińskiej do zaniedbania? Pewnie się nie dowiemy. Wygląda jednak na to, że Bolsonaro uznał, że nie będzie ryzykował upokorzenia. Zwłaszcza, że wzorując się na Donaldzie Trumpie, lubi przybierać postawę twardego negocjatora. Ważny jest tutaj też kontekst. Bolsonaro, który objął urząd 1 stycznia br., w czasie kampanii wyborczej dystansował się od ChRL1 i zapowiadał zacieśnienie relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Dlatego mógł uznać spóźnienie za celowy afront.

Spotkanie w Japonii, miało być pierwszą bezpośrednią rozmową obydwu przywódców.2 Bolsorano przyjął już w marcu zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w ChRL, choć jej terminu jeszcze nie ustalono. Teraz nie wiadomo, czy w ogóle się odbędzie w tym roku.


1 ChRL jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Brazylii.
2 Wcześniej zdążyli tylko zapozować do wspólnego zdjęcia w czasie spotkania plenrnego.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.