Jak podaje CDT władze nakazały usunięcie wszelkich odnośników, komentarzy, a przede wszystkim zdjęć strony tytułowej “Pekińskiego Dziennika Młodych” (北京青年报) z 24 lipca br. Powodem było zestawienie informacji o śmierci Li Peng, byłego premiera ChRL (1987-98) powszechnie wiązanego ze krwawym stłumienie studenckiego protestu na placu Tiananmen w 1989 roku, co dało mu przydomek „rzeźnik Pekinu”.

Według oficjalnych informacji1 Li Peng zmarł 22 lipca br. Większość gazet szybko zaktualizowała swoje pierwsze strony dodając nekrolog Li Peng. W wypadku „Pekińskiego Dziennika Młodych” doszło do przypadkowego2 zestawienia informacji, iż „towarzysz Li Peng zmarł w wieku 91 lat”3 oraz zdjęcia z przywitania medalistów Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. W paranoicznym świecie chińskiej polityki, gdzie każdy boi się własnego cienia, zaraz zaczęto się doszukiwać podwójnego znaczenia, że oto młodzież cieszy się ze śmierci „rzeźnika Pekinu”. To wystarczyło, aby wkroczyła cenzura.


1 Nie wiadomo, czy nie zwlekano z podaniem wiadomości o jego śmierci, aby nie wypadła ona w okolicach rocznicy 4 czerwca i masakry w Pekinie.
2 Nie podejrzewam, że było to działanie celowe. Raczej presja czasu i nieuwaga. Nikt by nie ryzykował kariery w gazecie podległej Lidze Młodzieży Komunistycznej.
3 Chińczycy doliczają do wieku okres płodowy, stąd podawany oficjalnie wiek Li Peng 91 lat, kiedy w porządku zachodnim jest to 90 lat.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] prawdopodobny dla mnie jest awans młodego Li. Od śmierci Li Penga to on jest głową klanu i należy mu się odpowiednia pozycja. Obecnie jest ministrem transportu i […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.