W Pekinie w końcu podano datę IV Plenum XIX KC KPCh. To od dawna oczekiwane wydarzenie nie miałoby normalnie większego znaczenia, ale upłynęło nadzwyczajnie dużo czasu od poprzedniego plenum – średnio plenum KC są zwoływane w ostatnich dekadach co 300-400 dni, ale tym razem było to 580 dni. Dlatego nic dziwnego, że wielu próbuje dopatrywać się w tym wydarzeniu poważnych zmian na szczytach.

Oficjalnie IV Plenum w dniach 28-31 października będzie poświęcone „utrzymaniu i poprawie systemu socjalistycznego z chińską charakterystyką, włącznie z modernizacją systemu zarządzania krajem i [jego] możliwości.”

Jedna z plotek, zapoczątkowana przez hongkońską gazetę Mingpao, mówi jednak, że zapadną na nim ważkie decyzje personalne. Chen Min’er oraz Hu Chunhua mają dołączyć do Stałego Komitetu Biura Politycznego (SKBP) KC, a Chen Min’er będzie nawet naznaczony na następce Xi Jinping. Li Xiaopeng, syn zmarłego niedawno Li Peng ma zastąpić Chen Min’er na stanowisku szefa partii w Chongqing i wejść do Biura Politycznego.

Najbardziej prawdopodobny dla mnie jest awans młodego Li. Od śmierci Li Penga to on jest głową klanu i należy mu się odpowiednia pozycja. Obecnie jest ministrem transportu i będąc w rządzie nie zbuduje sobie odpowiedniej pozycji. Co innego w prowincjach.

Bardziej problematyczna jest plotka o wejściu dwóch ludzi do SKBP. Odejście kogokolwiek z obecnego składu nie wchodzi w grę, to by zachwiało KPCh, dlatego mowa o dołączeniu. Jednak jedną z rzeczy, jaką wywalczył sobie Xi Jinping przejmując władzę w partii w 2012 roku, było zmniejszenie liczebności SKBP z dziewięciu do siedmiu członków pod pretekstem, że tak łatwiej się pracuje i podejmuje decyzje. Powiększenie SKBP teraz byłoby przyznaniem się do błędu i utratą twarzy. Mogę sobie wyobrazić tylko dwa scenariusze, w których Xi Jinping mógłby na to pójść.

W pierwszym zostałby do tego zmuszony w wyniku osłabienia swojej pozycji w KC, ale wtedy nie powiększono by SKBP o jego zaufanych ludzi.

Jest tylko jeden scenariusz,1 w którym takie rozwiązanie miałoby sens. Xi stracił większość w SKBP, ale ma wciąż przewagę w KC, więc wykorzysta ją, aby wprowadzić dwóch dodatkowych ludzi do SKBP i odzyskać większość.

Pożyjemy i zobaczymy już w Halloween, ale ja bym się do tych plotek nie przywiązywał.


1 Nie licząc oczywiście czarnych łabędzi w stylu, że Xi Jinping umiera na raka…

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.