Tytuł: Afterlives of Chinese Communism: Political Concepts from Mao to Xi (Życie pozagrobowe chińskiego komunizmu: koncepcje polityczne od Mao do Xi)
Redakcja: Christian Sorace, Ivan Franceschini oraz Nicholas Loubere
Wydawnictwo: ANU Press and Verso Books (2019)

Nie raz, nie dwa pisałem, że większość zbiorówek, czyli prac, które są zbiorem osobnych prac kilkunastu autorów, nie są zazwyczaj warte zbyt wiele i są robione dla punktów akademickich. Są jednak tematy wręcz stworzone dla tego typu formuły i nie mam żadnej wątpliwości, iż publikacja pod redakcją Christiana Sorace, Ivana Franceschini oraz Nicholasa Loubere należy do tej kategorii.

Książka miała premierę w czerwcu, ale dopiero teraz dotarła do mnie i od razu wszystko rzuciłem w kąt, aby się w niej zanurzyć. Po dwudziestu latach zajmowania się Chinami, nie zdarza mi się już zbyt często, abym wyczekiwał jakiejś publikacji, co już samo w sobie powinno być chyba rekomendacją.

Jeżeli to wam nie wystarcza to mówimy o 53 artykułach napisanych przez chińskich i zagranicznych specjalistów, ale to spektrum podejmowanych tematów oraz znajomość tematu przez autorów decyduje o ogromnym walorze tej pozycji. Estetyka (Sorace), pokrewieństwo krwi (Yi Xiaocuo), odczucia klasowe (Lee), walka klasowa (Russo), kolektywizm (Gao Mobo), sprzeczności (Rojas), kultura (Dai Jinhua), rewolucja kulturalna (Thorton), datong i xiaokang (Smith), materializm dialektyczny (Pang Laikwan), godność pracy (Wang Ban), formalizm (Chan), przyjaciel i wróg (Dutton), globalny maoizm (Lanza), nieśmiertelność (Davies), sprawiedliwość (Hurst), praca (Meyskens), wielkie i wspólne (Tomba), walka w linii (Ishikawa i Smith), linia mas (Lin Chun), masowy nadzór (Andreas), mobilizacja (Li Zhiyu), muzeum (Ho), nacjonalizm (Bulag), nowa demokracja (Blecher), papierowy tygrys (Balso), wieśniacy (day), wojna ludowa (Guan Kai), permanentna rewolucja (Galway), poezja (Pozzana), praktyka (Smith), akumulacja pierwotna (Hayward), rektyfikacja (Mertha), czerwony i ekspert (Schmalzer), usuwając góry i osuszając morza (Lora-Wainwright), rewolucja (Cai Xiang), samowystarczalność (Yang Long), półfeudalizm, półkolonializm (Barlow), wysyłając filmy na wieś (Lam), służyć ludowi (Karl), socjalistyczne prawo (Schmalzer),  wypowiedzieć gorycz (Javed), polukrowane kule (Kindler), przesąd (Williams), nadwyżka (Callahan), trzeci świat (Teng Wei), trudne reformy (Cheek), związki zawodowe (Franceschini), Zjednoczony Front (De Giorgi), utopia (Ou Ning), wyzwolenie kobiet (Wang Lingzhen), zespół roboczy (Perry), jednostka robocza (Lin).

Najważniejsze jest chyba, że praca pokazuje, jak żywotne są koncepcje marksistowskie w ChRL, a doświadczenie maoizmu przeorało kulturę i świadomość Chin w trudny do zmierzenia sposób. Moim zdaniem było to możliwe ponieważ maoizm wkroczył do China razem z masową modernizacją. Owszem była ona koślawa, przaśna i nierówna, ale zniszczyła stare, ponieważ okazało się ono dysfunkcjonalne. Dzisiaj, mimo marketingowych próbo odbudowy starej świadomości, nie ma na nią miejsca. Stąd życie pozagrobowe chińskiego komunizmu, który kształtuje ChRL w większym stopniu, niż wielu jest gotowych to przyznać.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] na świecie za życia Mao jak i po jego śmierci. W zeszłym tygodniu napisałem kilka słów o pracy prezentującej głębokie piętno, które maoizm odcisnął na współczesnych Chinach kontyne…. Dzisiaj dla odmiany o maoizmie we współczesnym […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.