W Pekinie ogłoszono, iż KC KPCh przeprowadzi IV Plenum we wrześniu br. i będzie ono poświęcone „utrzymaniu i poprawie systemu socjalistycznego z chińską charakterystyką oraz postępom modernizacji systemu i zdolności do rządzenia.” Dlaczego ta partyjna nowomowa ma znaczenie?

W ChRL polityka wewnętrzna jest bardzo zrytualizowana, co wynika zarówno z doświadczeń historycznych samej partii komunistycznej (rewolucja kulturalna), jak i faktu, że rytuał zastępuje porządek prawny (konstytucję). Dlatego ścisłe przestrzeganie rytuału jest zawsze sygnałem dla społeczeństwa i świata, że wszystko gra, a partia to jedna wielka rodzina. Nie jest to też nic nowego w historii Chin, poszczególne dynastie też cierpiały na podobny rytualizm, z podobnych pobudek. Tym razem jednak rytuał został dosyć poważnie zachwiany.

Według ustalonego od 1978 roku porządku III Plenum obraduje na jesieni, rok po zjeździe KPCh, i służy przede wszystkim kwestiom gospodarczym i reformom. To na nim są zazwyczaj ogłaszane najważniejsze zmiany polityczne czy gospodarcze. To ono też zawsze przyciąga największą uwagę zagranicznych obserwatorów. Ostatni XIX Zjazd, miał miejsce jesienią 2017 roku, więc III Plenum powinno mieć miejsce jesienią 2018, ale odbyło się już w marcu ubiegłego roku i było poświęcone zmianom w konstytucji oraz w strukturach centralnych partii i rządu. IV Plenum powinno mieć miejsce w trzecim roku od zjazdu KPCh, czyli w 2020 roku i zwyczajowo koncentrować się na ALW oraz kwestiach wdrożenia zmian wyznaczonych na III Plenum. Teraz plenum jest przyśpieszone o rok i ma się zajmować kwestiami ideologicznymi i wewnątrzpartyjnymi, które powinny się znaleźć na agendzie VI Plenum, które powinno mieć miejsce na początku roku, kiedy przypada kolejny zjazd, czyli w 2022 roku. Co to oznacza?

Moim skromnym zdaniem:

  1. Jakieś plenum musi być przeprowadzone przed okrągłą, 70. rocznicą powstanie ChRL, więc będzie raczej pompa i niezbyt wiele treści. Będzie pokaz jedności przywódców w obliczu wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Możliwe, że ma to też związek też z tym co się dzieje lub niedługo wydarzy w Hong Kongu (interwencja), ale nie jest to przesądzone.1
  2. Xi Jinping jest od niedawna nazywany „przywódcą ludu”, tytuł wcześniej używany tylko przez Mao, więc pogłoski o jego problemach wewnątrz partii są raczej myśleniem życzeniowym. Aby tak się stało, musi się naprawdę zachwiać system. W międzyczasie partia będzie się raczej konsolidować wokół przywódcy w obliczu napięć międzynarodowych i narastających problemów gospodarczych.
  3. Znamienny jest jednak fakt, że z agendy KC XIX Zjazdu już na dobre wypadły kwestie gospodarcze, a przede wszystkim reform. Wygląda na to, że KC nie będzie się tym zajmować, ponieważ partia skończyła z reformami i tutaj odeślę do swojego wpisu z przed kilku lat. To sygnał, że chiński NEP, który trwał 30 lat, się kończy.


1 Wiem, że to zabrzmi okrutnie, ale partia nie wyróżni kwestii Hong Kongu plenum, nawet jeżeli protest skończy się rozlewem krwi. A sprawy w Hong Kongu wyglądają coraz gorzej. Zatrzymania przywódców organizacji i partii demokratycznych, wzmocnienie garnizonu (nazwane „rotacją”, ale stare oddziały nie wyjechały) i propagandowa histeria, wskazują, że interwencja wbrew wszelkiemu rozsądkowi jest możliwa na dniach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.