Narodowa Administracja Radia i Telewizji (国家广播电视总局)1 wprowadziła w zeszłym miesiącu studniowy zakaz wyświetlania seriali telewizyjnych „skupiających się na rozrywce”. Pod tym szerokim i enigmatycznym terminem kryją się popularne w ChRL seriale historyczne, a właściwie opery mydlane, osadzone w realiach przed powstaniem ChRL. Wyjątek oczywiście stanowią produkcje poświęcone działalności KPCh i wojnie z Partią Narodową i Japończykami.

Równocześnie – jak donosi Financial Times – władze nakazały produkcję 86 seriali poświęconych sukcesom partii komunistycznej, osiągnieciom ChRL w dziedzinie technologii oraz pozytywnemu wpływowi reform gospodarczych na życie zwykłych ludzi.

Także vlogerokom zakazano ubierania się „zbyt sexy”, co jest kontrolowane przez platformy, na których publikują one swoje programy. Zwiększono wreszcie i tak ścisłą kontrolę Internetu oraz zintensyfikowano działania mające utrudnić działania serwisów VPN. Wszystko w celu zachowania odpowiedniej powagi w czasie celebrowania 70-tej rocznicy ustanowienia ChRL.

Najpopularniejszy obecnie serial historyczny w ChRL, Historia Pałacu Yanxi (延禧攻略), opowiadający o intrygach w cesarkim haremie przyciągnął 530 milionów widzów.

Wydział propagandy KC KPCh ma problem: ludzie nie chcą oglądać patriotycznych produkcji, poświęconych sukcesom socjalizmu z chińską charakterystyką. Jak to określił jeden z indagowanych przez Financial Times producentów: „jeżeli masz do wyboru oglądanie serialu o Mao Zedong lub o księciu uprawiającym sex, to co wybierzesz?” Dlatego partia postanowiła uwolnić publiczność od tego dylematu. I przez najbliższe 100 dni będą nadawane tylko seriale o Mao.

Jeżeli, jak większość Chińczyków wolicie oglądać pałacowe intrygi od znoju Długiego Marszu, to w przeciwieństwie do chińskich telewidzów, już teraz, nie czekając na koniec 100 dni zakazu, może oddać się tej niemoralnej i niesocjalistycznej rozrywce na Youtube.


1 Następczyni SARFT.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] mydlaną „Historię Pałacu Yanxi”. Władzom serial nie podobał się od dawna i najpierw zdjęto go z anteny. Wydaje się, że w intrygach w haremie Chińczycy doszukiwali się za dużo analogi ze […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.