Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. nadanullzero 02/02/2020 o 00:29

  Trafiłem na taką analizę: https://sinoinsider.com/2020/01/risk-watch-wuhan-coronavirus-death-count-could-be-35-times-higher-than-the-official-figure/?fbclid=IwAR27LoTLcovQgLLmsRtcp1HC5UuDFhas5Gs9hTDDFaeEb-vIzXScvvYkem4
  35 to z lekka zatrważająca liczba.
  Ciekaw jestem co Szanowny Pan Autor ma do powiedzenia na temat tych spekulacji.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Nie jestem wirusologiem i to nie moja dziedzina. Ja się zajmuję polityką i interesuje mnie, jaki ta epidemia może mieć wpływ na system polityczny, ale o samej epidemii nie potrafię się wypowiedzieć.

   Polubione przez 1 osoba

   Odpowiedz

   1. nadanullzero 02/02/2020 o 16:47

    Z góry przepraszam za natarczywość, ale odpowiedź Szanownego Pana Autora mi nie wystarcza. Pozwoliłem sobie zadać moje pytanie ponieważ w audycji powiedział Pan, że co do zasady można uznać dane podawane przez chińskie władze centralne za wiarygodne (z zastrzeżeniem, że lokalne struktury mogą z różnych powodów przekazywać w górę informacje nie odpowiadające prawdzie).
    Poprawność wniosków sinoinsidera stałaby w sprzeczności z powyższym twierdzeniem o wiarygodności danych centralnych (bo skoro premier jest w Wuhan to trudno tu mówić o dezinformacji centrali przez lokalsów).
    Cała analiza Sinoinsider opiera się na wnioskach z kilku wpisów w chińskich mediach społecznościowych dotyczących pracy krematoriów w Wuhan oraz liczby zgonów w szpitalach. Wiarygodność analizy opiera się zatem na tym czy takie wpisy w mediach chińskich się pojawiły oraz analizie wiarygodności Sinoinsider.
    Pozwolę sobie doprecyzować więc moje pytanie/prośbę o komentarz. Czy spotkał Pan się (albo któryś z czytelników bloga) z podobnymi wpisami lub też informacjami o takich wpisach dotyczącymi przeciążenia pracy krematoriów w Wuhan?
    Czy ma Pan zdanie na temat wiarygodności Sinoinsider (obserwuję ich zbyt krótko aby mieć własną opinię)?
    Kończąc ten przydługi post wyznam, że ja z kolei zajmuję się gospodarką i stąd moja ciekawość. Bo wpływ epidemii, która dotknęła na razie 14 tys. osób na gospodarkę będzie daleko inny niż wpływ choroby, na którą cierpi w samych tylko Chinach 300 tysięcy osób. Podejrzewam, że podobnie będzie z istotnością tej plagi dla polityki.

    Polubienie

   2. Moim zdaniem wpływ choroby będzie niekoniecznie zależał od liczby zachorowań. Owszem, jeżeli będzie duża, liczona w milionach to sparaliżuje gospodarkę. Gospodarka może być jednak też sparaliżowana przez działania władz, które mimo że będzie relatywnie mało zachorowań, to z powodów politycznych, aby pokazać zdecydowanie działanie zablokują kraj na kilka tygodni.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.