O dymisji Zhang Xiaoming, szefa Biura Rady Państwowej ds. Hong Kongu i Makau mówiło się od dawna. Z jednej strony obwiniano go, że nie potrafił zaprowadzić porządku w zbuntowanym mieście, z drugiej to jego biuro powinno najlepiej w całym reżimie rozumieć sytuację w Hong Kongu, a nie ostrzegło kierownictwa, że sytuacja jest na granicy wybuchu. Zhang bronił się i próbował uciec do przodu stawiając na radykalne działania.

Dzisiaj w końcu zapadła decyzja i Zhang został zdegradowany do roli zastępcy dyrektora odpowiedzialnego za codzienne działanie. Nie jest to typowa dymisja. Myślę, że Xi Jinping lub jego otoczenie rozumie, że Zhang nie mając wystarczająco silnej pozycji politycznej, miał ograniczone możliwości przekazywania informacji. Tego nie można jednak powiedzieć o Xia Baolong, człowieku, który go zastąpi. Ten będzie mógł w każdej chwili zadzwonić do Xi Jinping, dosłownie.

Sześćdzięsięciosiedmioletni Xia nie ma żadnego doświadczenia z Hong Kongiem, ale jest wiernym druhem Xi. Miał kiedyś powiedzieć, że jest dumnym członkiem „Żelaznej Armii”,1 jak nazywają się ludzie z otoczenia z Xi Jinping. Xia zawdzięcza swoją karierę Xi, a ich relacja sięga 2003 roku, kiedy Xia został zastępcą szefa partii prowincji Zhejiang, a jego szefem był Xi (z tych czasów pochodzi zdjęcie u góry). Xia związał swój los z Xi. W połowie 2011 roku został p.o. gubernatora Zhejiang, aby w styczniu 2012 roku objąć tą funkcję formalnie. Już w grudniu 2012 roku został szefem partii w Zhejiang – w listopadzie Xi został sekretarzem generalnym KPCh. Xia pełnił funkcję do kwietnia 2017 roku, wyjątkowo długo, jak na realia KPCh. Wiek Xia raczej wskazywał, że powinien się szykować do emerytury partyjnej,2 ale w czasach Xi, który jest młodszy od Xia o pół roku, dotychczasowe zasady chyba już odeszły w zapomnienie. 

Nominacja Xia nie wróży nic dobrego Hong Kongowi. Xia to twardogłowy komunista, który zasłynął brutalną kampanią w Zhejiang wymierzoną w legalne, jak i podziemne kościoły. Symbolem jego rządów było usuwanie krzyży z kościołów.


1 Powszechnie nazywani są „Armią z Zhejiang”.
2 Formalnie od 2017 roku był członkiem Komitetu Ochrony Środowiska i Zachowania Zasobów OZPL, jednej z instytucji, które służą jako „przechowalnia” przed emeryturą partyjną.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] roku spowodowała, że kierownictwo KPCh postanowiło wrócić do kwestii implementacji art. 23. Zwolennicy ustawy w Pekinie argumentują, że w SRA Makau, gdzie przyjęto analogiczną ustawę w 2009 roku, nie ma protestów. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.